Spis treści
Teren na którym ma powstać Mała Elektrownia Jądrowa (w skrócie - SMR) z "sercem" - reaktorem BWRX-300, to nieużytki za oczyszczalnią ścieków w Oświęcimiu. Dojechać tam można od strony Stawów Monowskich.
Wydana jest ważna decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Projekt budowy elektrowni SMR z reaktorem BWRX-300 w Stawach Monowskich otrzymał w grudniu 2023 roku decyzję zasadniczą od Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
- To decyzja administracyjna otwierająca drogę do procesu licencjonowania i pozyskiwania wymaganych przepisami prawa zgód i decyzji - wyjaśnia dr Dawid Piekarz, Ekspert ds. Transformacji Energetycznej spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE), która ma zająć się budową elektrowni.
Przypomina, że już rok temu, w czerwcu Dyrektor Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska rozpoczął postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla budowy BWRX-300 w Stawach Monowskich. - Konsekwencją tego jest m.in. wszczęcie procedury konsultacji transgranicznych przez GDOŚ – są to pierwsze w Europie konsultacje transgraniczne dotyczące projektu budowy małej elektrowni modułowej SMR - dodaje.
Raport bezpieczeństwa dla elektrowni jądrowej
Równolegle OSGE prowadzi prace dotyczące przygotowania wstępnego raportu bezpieczeństwa – to jeden z kluczowych dokumentów wymaganych przez Państwową Agencję Atomistyki do wydania zezwolenia na budowę obiektu energetyki jądrowej. To raport, w prace nad którym zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób, a OSGE współpracuje w tym zakresie z doświadczonymi specjalistami z USA i Kanady.
Do budowy elektrowni więc jeszcze daleko. Czas budowy reaktora to od 24 do 36 miesięcy, ale zanim dojdzie do rozpoczęcia inwestycji w terenie, trzeba przygotować wiele dokumentów.
Mała elektrownia nie potrzebuje wiele miejsca
Cała instalacja z reaktorem zmieści się na terenie o powierzchni między 8 a 9 hektarów, czyli wystarczył by kwadrat ziemi o bokach 300 metrów. Taką powierzchnię ma np. teren szpitala powiatowego w Oświęcimiu.
Koniec marzeń o elektrowni jądrowej w Krakowie
Firma ArcelorMittal nie wyraziła zgody na realizację małego reaktora jądrowego na jej terenie w Nowej Hucie. - Obiekt, który powstałby w tym miejscu mógłby zasilać w ciepło Nową Hutę. Nie widzimy innej lokalizacji dla takiego przedsięwzięcia – mówił wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.
Na "tapecie" pięć innych lokalizacji
Oprócz Oświęcimia - Stawów Monowskich, ciągle realne lokalizacje na elektrownie jądrowe to: Włocławek, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola oraz Warszawa. Ostatnio z tej listy zniknął Kraków.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Filmy o Auschwitz, a obozowa rzeczywistość WIDEO
- Niecodzienna nocna operacja na budowie mostu nad Sołą w Oświęcimiu przy mrozie -17!
- Studniówki w Oświęcimiu. Wyjątkowe bale, które pamięta się latami! Zdjęcia
- Szkoły z pow. oświęcimskiego. W których najlepiej zdali egzamin ósmoklasisty?
- Wieża widokowa na wzgórzu Skała w Chełmku stanie w tym roku
- Miniolimpiada dla przedszkolaków w Oświęcimiu. WIDEO
