Czyżby koniec wielkich planów?
- Nie rozważamy aktualnie projektu budowy SMR na naszych terenach w Krakowie - informuje nas Marzena Rogozik z ArcelorMittal Poland.
Z kolei Dawid Piekarz z ORLEN SYNTHOS GREEN ENERGY SP. Z O. O. tłumaczy: "Bardzo żałujemy, że Arcelor Mittal podjął taką decyzję, dotyczącą projektu SMR w Nowej Hucie. OSGE przeprowadził w lokalizacji Nowa Huta szereg prac prescreeningowych (geologicznych, hydrologicznych czy sejsmologicznych), które jednoznacznie wskazały na możliwość realizacji projektu budowy małego reaktora jądrowego w tej lokalizacji, co mogłoby zapewnić tanie ciepło systemowe na potrzeby mieszkańców Krakowa. W fazie przygotowawczej znajduje się szereg tego typu projektów, których celem jest wykorzystanie ciepła z reaktorów jądrowych do ogrzewania miast oraz na cele przemysłowe w takich państwach jak Czechy, Rumunia czy Wlk. Brytania".
Zapytaliśmy również o przyczyny takiej decyzji, jednak od Spółki ArcelorMittal otrzymaliśmy jedynie zdawkową informację, że: "nie udziela dalszych komentarzy".
Przypominamy, że w grudniu 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla lokalizacji małych reaktorów jądrowych (Small Modular Reactors). Wśród sześciu miejsc, gdzie miałyby powstać znajdowała się też krakowska Nowa Huta. Aktualnie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska proceduje wydawanie decyzji środowiskowych uwarunkowań dla budowy trzech małych reaktorów, które mają powstać w gminie Oświęcim (Stawy Manowskie), Ostrołęce i we Włocławku.
- Mamy informację, że ArcelorMittal nie wyraził zgody na realizację małego reaktora jądrowego na jego terenie w Nowej Hucie. Projekt jest więc nieaktualny. To była dobra lokalizacja. Obiekt, który powstałby w tym miejscu mógłby zasilać w ciepło Nową Hutę. Nie widzimy innej lokalizacji dla takiego przedsięwzięcia – mówił pod koniec ubiegłego tygodnia wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.
Poza Krakowem lokalizacje SMR-ów wstępnie w zeszłym roku proponowano w następujących lokalizacjach: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola (tarnobrzeska strefa ekonomiczna) oraz Warszawa. W kwietniu ubiegłego roku zapowiadano, że w ciągu kilku lat w Polsce ma powstać ponad 20 małych elektrowni jądrowych.
Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?
