https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: zmodernizowany oddział szpitala wciąż zamknięty

Anna Górska
Karetki z pacjentami do niedzieli parkowały pod wejściem
Karetki z pacjentami do niedzieli parkowały pod wejściem Jan Hubrich
Szpital im. Narutowicza jako pierwszy w Małopolsce dostosował oddział ratunkowy do wymogów Ustawy o Ratownictwie Medycznym: wybudował lądowisko i ciepłą sień dla chorych przywożonych karetkami. Problem w tym, że nowo wybudowane obiekty wciąż są zamknięte.

Czytaj także: Prezydent likwiduje gminne stypendia

Pacjenci dziwią się, dlaczego karetki zawożą chorych na oddział przez centralne wejście, skoro jest już
gotowy osobny wjazd i przede wszystkim ciepła sień.

- Obserwowałem, jak karetki parkują pod głównym wejściem do szpitala. Pacjentów wnoszą do środka z ulicy, a przecież już jest zimno. Potem wiozą ich na oddział ratunkowy szpitalnymi korytarzami - opisuje nasz czytelnik. - Po co te komplikacje, jeśli modernizacja już dawno zakończona? - zastanawia się pacjent

Jedziemy na Prądnicką i sprawdzamy, jak wygląda sytuacja. Rzeczywiście, wszystkie karetki parkują pod głównym wejściem do szpitala. Bezpośredni wjazd na oddział ratunkowy jest zamknięty: stoi tu szlaban. Nowa ciepła sień jest pusta i zamknięta. Nie ma w niej ani jednej karetki.

Udało się nam porozmawiać anonimowo z jednym z pracowników szpitala, który potwierdził, że budowa ciepłej sieni zakończyła się ok. 2-3 tygodnie temu. - Też się dziwiliśmy, dlaczego nie została otwarta dla pacjentów. Być może dyrekcja szykuje jakieś oficjalne uroczyste otwarcie?- zastanawia się pracownik.

- Oczywiście, że będzie uroczyste otwarcie lądowiska i zmodernizowanego oddziału, czyli ciepłej sieni, garaży dla karetek oraz nowych magazynów odpadów - ripostuje Renata Godyń-Swędzioł, dyrektor szpitala im. Narutowicza. - Jest to jedna z największych naszych inwestycji, zaprosimy na otwarcie władze miasta i województwa, kardynała Stanisława Dziwisza, który poświęci lądowisko, by helikoptery bez problemów lądowały. Ale uroczystość wcale nie jest przeszkodą w otwarciu ciepłej sieni - przekonuje dyrektor.

Dyr. Godyń-Swędzioł wyjaśnia, że najpierw musiała otrzymać zezwolenie na użytkowanie obiektów. - Zgodę Powiatowego Inspektora Budowlanego dostaliśmy dopiero 8 grudnia i już w poniedziałek otworzymy zarówno osobny wjazd na oddział ratunkowy, jak i ciepłą sień - kwituje dyrektor.

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię kandydatek!

Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
GRANIWID SIKORSKI
Forum w Obronie Godności Kraków, 24 grudnia 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz
Kuria Metropolitalna w Krakowie
31-004 Kraków ul. Franciszkańska 3


Eminencjo
Zwracamy się do Waszej Eminencji jako osoby będącej najbliżej Jana Pawła II i nosiciela Jego idei także otwarcia na potrzeby ubogich dzieci i młodzieży.
W tych trudnych czasach Kościół winien wykazać się szlachetnością a tym samym może udowodnić, że bliska mu jest idea miłości bliźniego.
Dotyczy to przejętej przez KURIĘ METROPOLITALNĄ W KRAKOWIE posesji przy ul. Krowoderskiej 71. Znajdował się tam internat dla młodych ludzi ze wsi i małych miasteczek. Uczniowie ci uczyli się konkretnego zawodu w szkołach zawodowych. Niestety polityka państwa w latach 90 sprawiła, że tego typu obiekty szkolne były likwidowane, a budynek stał pusty. W ramach roszczeń został przejęty przez Kościół. Niestety nadal on stoi pusty. Zaniepokojeni brakiem przedszkoli w Krakowie zwracamy się aby Kościół przekazał tą nieruchomość na przedszkole. Zdaniem Forum będzie to praktyczny wyraz polityki prorodzinnej ze strony Kościoła. Obiekt przy ul. Krowoderskiej 71 jest położony idealnie żeby móc stworzyć w tym miejscu przedszkole. Istnieje także możliwość zorganizowania odpowiedniego zaplecza. Funkcjonowanie w tym miejscu przedszkola dla około 40 do 50 dzieci, pomogło by rozwiązać ten trudny problem braków miejsc w przedszkolach na terenie miasta. Natomiast Władzom Gminy pokazało by się, że można utworzyć nowe miejsca w przedszkolach, zwłaszcza dla ludzi ubogich. Pieniądze i zyski nie mogą być jedyną podstawą działania w dzisiejszych czasach.
Nie można dopuścić do sprzedaży tego obiektu deweloperom, gdyż przeczy to chrześcijańskim zasadom i wartością. Niestety w dzisiejszych smutnych czasach chęć zysku wypiera moralność . Deweloperzy za nic mają moralność, przyzwoitość i pomoc bliźniemu. Tu człowiek się nie liczy, tylko pieniądze. Wszyscy pamiętamy słowa i czyny Jana Pawła II oraz jego nauki i wierzymy że, Ks. Kardynał poprze stworzenie PRZEDSZKOLA przy ul. Krowoderskiej 71. Można tam także stworzyć dom dla młodych matek, które są w trudnej sytuacji materialnej i nie mają się gdzie podziać. To byłaby piękna idea pomocy bliźniemu, a posesja spełnia te warunki. Teraz od Ks. Kardynała zależy co stanie się z tym obiektem, czy wyremontuje się go i stworzy się tam obiekt na przedszkole lub dom dla biednych i samotnych matek.
Niestety dzisiaj zablokowana jest pomoc dla ludzi o niskich dochodach. Władze państwowe jak i samorządowe w Krakowie faktycznie zniszczyły program budownictwa dla ludzi biednych. Przez to uderza się w rodziny, gdyż tam gdzie nie ma mieszkań rodziny się nie będą tworzyć a wręcz rozpadać. Buduje się jedynie apartamenty dla bogaczy, a także mieszkania dla zdesperowanych ludzi na które muszą zaciągnąć kredyt. Ale większość ludzi nie stać na wzięcie kredytu mieszkaniowego, ani kupna mieszkania za gotówkę. Musimy się spytać jaki będzie ich los. Także z prywatnych kamienic wyrzuca się lokatorów, a mieszkania zamienia się w hostele, hotele i biura. Problemy mieszkaniowe nie są rozwiązywane. Dlatego też bardzo wiele osób zmuszane są do opuszczenia kraju i tylko drutów kolczastych na granicach brak, jak to było w OBOZACH KONCENTRACYJNYCH. Brak pracy, możliwości uzyskania dachu nad głową, zostawienia dziecka w przedszkolu a także brak chleba dla setek tysięcy dzieci powoduje, że do głosu doszli ludzie dla których najważniejsze są pieniądze i inne dobra materialne. Zapomnieli i zapominają oni o powinnościach obywatelskich. Czy Kościół może okazać współczucie i wspaniałomyślność. Eminencjo, chcemy wierzyć, że tak będzie.

Za Forum: Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x adresat
1 x Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Ks. Abp Józef MICHALIK
01-015 Warszawa Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 6
1 x Prymas Polski Ks. Abp Józef KOWALCZYK
00-582 Warszawa Aleja J. Ch. Szucha 12
1 x Rzecznik Watykanu ksiądz Federico LOMBARDI
Via del Pellegrino 00120 Citta del Vaticano
D
Delon
tylko w tym ciemnogrodzie i klechostanie możliwe . Ciekawe ile przedstawiciel czarnej stonki weźmie w łapę za pokropek ?
a
amen
cytat...zaprosimy ...kardynała Stanisława Dziwisza, który poświęci lądowisko, by helikoptery bez problemów lądowały.--.........................?!-----------
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska