https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Znalezisko ze Stradomskiej wywiezione. Czy wróci na miejsce?

Małgorzata Mrowiec
Na terenie budowy kompleksu hotelowego przy ulicy Stradomskiej zostały ostatnio odsłonięte kamienne mury - pozostałości starszego budynku, jaki tu istniał. Jak donoszą okoliczni mieszkańcy, mury rozebrano i wywieziono. Wojewódzki konserwator zabytków informuje natomiast, że relikty te mają docelowo wrócić w to miejsce.

- To dolny poziom, jedna warstwa jakiegoś budynku, który jeszcze nie jest dokładnie datowany. Został on teraz odcięty od terenu i podniesiony. Przemieszczone mury będą zabezpieczone w innym miejscu, a po zakończeniu prac budowlanych wróci - mówi wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski.

Jak wyjaśnia, w tym miejscu pod spodem będzie - zgodnie z projektem - podziemny parking, natomiast na powierzchni terenu ten mur zostanie wyeksponowany. - Dałem na piśmie taki warunek projektantom - powiedział nam Jan Janczykowski.

Na razie jeszcze nie wiadomo, czy mur jest średniowieczny, czy - co zdaniem konserwatora bardziej prawdopodobne - XVII-, XVIII-, a nawet może XIX-wieczny.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Kraków. Odsłania się tajemnica szkieletów z cmentarza odkrytego na Stradomiu

Kamienne relikty to partie fundamentowe budynku, najniższa warstwa kamienia, już bezpośrednio na gruncie, wykonana na dnie wykopu. Na znalezisko składają się też skarpy, które zostały wtórnie dodane do muru. One też zostały teraz odcięte, a w przyszłości mają zostać dostawione z powrotem do muru, który będzie eksponowany na powierzchni terenu. Przemieszczanie murów poprzedziło ich dokładne pomierzenie.

Ponadto na odkrytym murze, w górnej jego partii były - jak się okazuje - elementy ceglane.

CZYTAJ TAKŻE:

Kraków. Co się stało z tysiącem szkieletów? Tajemnicze badania pod Wawelem [ZDJĘCIA]

- To są gotyckie kształtki z żeber sklepień, które ktoś wykorzystał jako wtórny materiał budowlany, czyli już po rozbiórce tutaj gotyckiego kościoła, a więc nie wcześniej niż w końcu wieku XVII - mówi Jan Janczykowski. - Ponieważ to jest cegła i te kształtki mają olbrzymią wartość, bo dają nam informacje, jak te zebra sklepienia wyglądały, kazałem je konserwatorom delikatnie stamtąd odciąć, zdemontować i od razu poddać zabiegom konserwatorskim. Bo jeśli cegła, która wiele wieków była w ziemi i wilgoci, gwałtownie wyschnie, to po prostu się rozpadnie, a to trzeba ratować.

Te ceglane elementy muszą następnie być eksponowane w innym miejscu, bo tutaj nie przetrwałyby, rozpadłyby się.

Kraków. Co się stało z tysiącem szkieletów? Tajemnicze badan...

Przypomnijmy, że te pozostałości dawnego budynku znalezione zostały na terenie inwestycji, o której jest głośno w ostatnim czasie z powodu kontrowersji, jakie wzbudza. Podczas prac w miejscu, gdzie ma powstać budynek apartamentowy, wcześniej odkopano ok. 1600 ludzkich szczątków. Okoliczni mieszkańcy z okien zrobili zdjęcia wykopanych szkieletów. Później przez kilka tygodni inwestor nie udzielał szczegółowych wyjaśnień w sprawie prowadzonych tam badań. Teraz szczątki te już są pochowane.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Krakowska prokuratura zbada sprawę szkieletów odkrytych na budowie na Stradomiu

Sprawę zamierza wyjaśnić Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Również Prokuratura Rejonowa Kraków - Śródmieście Zachód prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące ujawnienia szczątków kości ludzkich podczas prac budowlanych przy ul. Stradomskiej.

- Prokuratura zwróciła się do organu administracyjnego o wypożyczenie akt postępowania dotyczącego tej inwestycji. Po dokonaniu analizy tych akt zostaną podjęte decyzje co do dalszych działań prokuratury - informuje rzecznik krakowskiej prokuratury Janusz Hnatko.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Kraków. W rejonie Wawelu powstaną apartamenty z restauracją w kościele

DRAMATYCZNY WYPADEK AUTOKARU NA ZAKOPIANCE:

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura. "Zimna wojna" oraz koncert Lenny'ego Kravitza

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja
Zburzmy im synagogi na Kazimierzu.
w
www
To dlatego, że prezydentami Krakowa są Żydzi.
m
miłośnik Krakowa z Gliwic
Majchrowski się tym wcale nie przejmuje bo to nie jest dobro narodowe jego narodu. On jest Żydem.
m
miłośnik Krakowa z Gliwic
Nie głosujcie w wyborach samorządowych na tego niszczyciela Majchrowskiego.
p
pestka
Spółkę prowadzą dwaj panowie o żydowskich nazwiskach (jeden aktywnie lobbujący za LGBT). Mają już w Krakowie budynki przy Koletek, Pawiej, Szlaku, Zwierzynieckiej. Ich "doradca" również o żydowskim nazwisku ma ponadto na Wielopolu (m.in bank PKO), Dietla, Sławkowskiej. Spółka jest zarejestrowana w PL ale wierzytelność - a więc zapewne i zyski wędrują na Cypr do Nikozji, gdzie na 4 piętrze niewielkiego budynku mieści się małe biuro operujące milionami. Spółka ma też kilka nieruchomości we Wrocławiu i Wilanowie.
K
Krakus102
Najpierw trzeba wymienić skorumpowany układ sądowniczy w Krakowie i właśnie Ziobro się za to zabrał. To nie jest sprawa na 3 dni - lecz parę lat. A Koletek - (notabene postawione przez tę samą firmę) stoi od paru ładnych lat. Weźcie lewaki nic nie komentujcie bo co powiedzie to pitolenie.
w
wieslaw
Tak ukrywacie historie przedlokacyjnego Krakowa ze az szkoda gadac!
Kosciol tak dba o to zeby prawda nie wyszla!
Krakow istnial tysiac lat przed KOSCIOLEM W POLSCE LECHI!
M
M.
Co za komentarz... he, he... że też markiengowcy (w tym przypadku dewelopera) zawsze muszą się zdradzić wstawianiem do najgłupszego tekstu o płynie do naczyń czy majtkach tych wszystkich "iż" i "skądinąd"?
ś
św.NH
Tak zdemolowało większość okolic Wawelu, tylko cichaczem, beton i rympał. Plac Na Groblach. ani jednego artefaktu, zabudowa Koletek, jakie cuda, dawne wysypiska śmieci królewskich. To ,że jeszcze nkt nie siedzi oznacza że Ziobrści są do wymiany!
O
Obywatel
Jak można niszczyć w taki sposób dobro narodowe!
K
Koszałek, krasnal 5 rangi
od czasów Smólskiego nad krakowskim urzędem konserwatorskim ciązy klątwa personalna. Najpierw Gaczoł , teraz ten obecny - no dramat, po prostu dramat. Czy w tym mieście nie znajdzie się jeden normalny? No to może z Białegostoku albo z Zielonej Góry zaciągnąć jakiegoś normalnego inż. arch. czy historyka sztuki, a najlepiej archeologa nie umaczanego w miejscowe ukąłdziki
a
aja
Co tam chcą budować schron pod tym parkingiem ?
c
cojapacze
Kontrowersyjna jest tu jedynie misja redaktorki, która służy pobudzaniu, jak widać, antysemickiego hejtu gawiedzi. Ale to jest niemiecka gazeta. Co do meritum, to można by jeszcze zapytać o zdanie aktywistkę konserwatorską, zapomniałem nazwiska, ale chodzi o tę najbardziej zajadłą.
a
adej
Pan wojewódzki konserwator gotów jest stwierdzić, że te pozostałości fundamentów pochodzą z XXI wieku bo wziął już od inwestora co miał wziąć.
j
ja
Przecież wiadomo, że wojewódzki małopolski konserwator zabytków i prezydent Krakowa to Żydzi.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska