FLESZ - Pijani wciąż prowadzą - jest raport NIK!

Zarząd Zieleni Miejskiej podpisał umowę z generalnym wykonawcą przebudowy parku Bednarskiego - firmą Krisbud. Inwestycja będzie warta ponad 17,8 mln złotych. Teraz urzędnicy czekają na harmonogram prac ze strony wykonawcy, ZZM przewiduje, że roboty będą etapowane, tak by zgodnie z wolą mieszkańców nie trzeba było zamykać całego parku na czas trwania jego przebudowy. Na rozstrzygnięcie wciąż czeka kluczowa kwestia - ograniczenia skali inwestycji, której domagali się krakowianie. Chodzi o rezygnację m.in. z budowy estrady dla imprez plenerowych w parku czy realizacji części ogrodzeń i bram. W lipcu br. ZZM zapowiadał, że rozważa zmiany. Do dziś ostateczne decyzje nie zapadły.
Spór wokół parku Bednarskiego się zaostrza. Mieszkańcy zapow...
- Będą dalej prowadzone rozmowy z projektantem, małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków, radą dzielnicy XIII - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - przekazała nam Aleksandra Mikolaszek z ZZM-u. Jednocześnie wykonawca będzie szykował się do rozpoczęcia prac w terenie. W tegorocznym budżecie na prace związane z przebudową zabytkowego parku zarezerwowano ponad 3,7 mln złotych.
Inwestycja od początku wzbudza kontrowersje. Mieszkańcy i aktywiści twierdzą, że projekt przebudowy zakłada zbyt dużą ingerencję w zielony teren. Na pewnym etapie dyskusji wokół inwestycji głos zabrał nawet sam praprawnuk twórcy parku - Wojciech Tadeusz Bednarski.
- Po kolejnych spotkaniach Zarząd Zieleni Miejskiej idzie na pewne ustępstwa, ale nie padła żadna stuprocentowa deklaracja ze strony urzędników - mówił nam w lipcu Bednarski. W większości popiera postulaty mieszkańców. - Nie podobają mi się przede wszystkim plany umieszczenia w parku jako stałego elementu sceny, która jest zupełnie niepotrzebna. Scenę wystarczy rozstawiać w parku przy okazji organizowanych tam imprez. Nie podoba mi się również pomysł ustawienia barierek przy skałach. Park ma 125 lat - przez tyle lat na nikogo żaden kamień nie spadł, nikt po tych skałach się też nie wspinał i z nich nie spadł - mówił.
Zamieszanie wokół remontu parku Bednarskiego. Mieszkańcy mów...
Po protestach mieszkańców ZZM zapowiedział, że rozważy rezygnację z niektórych elementów inwestycji. Przedstawiamy je poniżej:
- ZZM planuje rozważenie częściowej rezygnacji z poręczy prowadzonych wewnątrz parku, wzdłuż fragmentów ścieżki (tzw. Wielka Serpentyna);
- ZZM planuje zlecenie dodatkowej ekspertyzy w zakresie określenia stanu stoków kamieniołomu (ryzyka ewentualnego odspajania fragmentów skał), w kontekście możliwości rezygnacji z części ogrodzeń u podnóża ścian kamieniołomu;
- ZZM planuje częściową rezygnację z projektowanych ogrodzeń i bram;
- ZZM planuje częściową rezygnację z ingerencji w "wgłębnik";
- ZZM planuje rozważenie częściowej rezygnacji z montażu elementów rzeźbiarskich, odnoszących się do legendy o Panu Twardowskim;
- ZZM planuje zaniechanie budowy estrady dla imprez plenerowych na łące Ogrodu Ludowego.
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym