Na dwa z tych obiektów Twierdzy Kraków w ogóle nie było chętnych, zaś brak rozstrzygnięcia przetargu dotyczącego fortu Mogiła spowodowany był - jak informuje krakowski magistrat - kwestiami formalnymi. Nowe przetargi na dzierżawę tych samych trzech fortów mają zostać rozpisane w ciągu paru tygodni.
Gmina dopuszcza ulokowanie w fortach np. ośrodków sportu, hosteli, siedzib firm, gastronomii. Ostateczny sposób zagospodarowania tych wyjątkowych obiektów będzie zależeć od decyzji konserwatora zabytków. Co też istotne, zwycięzca przetargu będzie musiał udostępniać do zwiedzania wyznaczone przez służby konserwatorskie fragmenty obiektu oraz zadbać o prezentację fortu i historii twierdzy.
Zapytaliśmy Zarząd Budynków Komunalnych (sprawuje pieczę nad fortami), z jakimi koniecznymi pracami remontowymi i ratującymi daną budowlę, a zatem i z jakimi kosztami muszą się liczyć potencjalni dzierżawcy. - Zakres i koszt koniecznych remontów zawsze ustala się w momencie podpisywania umowy, mając na uwadze działalność, którą najemca ma zamiar prowadzić. Ponadto należy pamiętać, że ustalenia dotyczące remontów muszą odbywać się w porozumieniu z miejskim konserwatorem zabytków - podkreśla rzecznik ZBK Krzysztof Marcinkiewicz.
Zainteresowani dzierżawą zawsze mogą dokonać wizji lokalnej w fortach, po uprzednim skontaktowaniu się z pracownikami ZBK, którzy je udostępniają.
My natomiast prezentujemy już teraz galerię zdjęć z tych trzech obiektów, które trafią na ponowny przetarg: fortu św. Benedykt, Mogiła i Lasówka.
WIDEO: “Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery”. Ministerstwo infrastruktury przedstawiło projekt regulacji
Źródło: TVN24/x-news
