Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Znów zamieszanie wokół spółki od nowej miejskiej telewizji. Chodzi o majątek Krakowskiego Biura Festiwalowego

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Bogusław Świerzowski/krakow.pl
Była już dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Magdalena Doksa-Tverberg poprosiła krakowską prokuraturę, by ta skontrolowała sposób przekazania części majątku KBF spółce Kraków 5020 (odpowiada m.in. za telewizję Play Kraków News). W minionym tygodniu straciła posadę, a nowym dyrektorem KBF-u od 1 października została Carolina Pietyra. - Przejmowanie majątku przez spółkę od KBF odbywa się zgodnie z prawem - zapewnia prezes Kraków 5020 Izabela Błaszczyk. Tymczasem zarządzana przez nią spółka ma od niedawna nowego rzecznika prasowego, którym został Filip Szatanik, wieloletni rzecznik miasta Krakowa.

Znów głośno zrobiło się wokół gminnej spółki Kraków 5020, która odpowiada m.in. za nową miejską telewizję Play Kraków News. Telewizja powstała w marcu 2022 roku po to, by pokazywać, jak krakowianie pomagają uchodźcom z Ukrainy. Z czasem stała się kolejnym kanałem informacyjnym władz miasta i kosztuje podatników miliony złotych, o czym pisaliśmy w poniższym materiale.

W poniedziałek 3 października nowym rzecznikiem prasowym spółki został Filip Szatanik, co było szeroko komentowane w mediach społecznościowych. Szatanik to wieloletni rzecznik miasta Krakowa, a ostatnio rzecznik miasta Jaworzna. Kraków 5020 jak żadna inna miejska spółka mierzyła się w ostatnich miesiącach z wielką falą krytyki ze strony mieszkańców i miejskich radnych. Czy zatrudnienie Filipa Szatanika ma doprowadzić do naprawy jej wizerunku?

- Zostały przede mną postawione takie zadania jak przed każdym rzecznikiem prasowym. Mam reprezentować spółkę w kontaktach z mediami. Ale nie zamierzam skupiać się tylko na tym. Chcę pośredniczyć również w bezpośrednich kontaktach spółki z mieszkańcami Krakowa. Kraków 5020 to spółka, która stawia przed sobą bardzo ambitne i ciekawe zadania. Wkrótce krakowianie zobaczą efekty jej działań - przekonuje nas Filip Szatanik. - Co do moich zarobków w spółce, to nie mam obowiązku ich ujawniać i z tego skorzystam - dodał rzecznik prasowy Kraków 5020.

O nowej spółce znów zrobiło się głośno nie tylko z powodu zatrudnienia tam Filipa Szatanika, ale również z powodu zmian personalnych w Krakowskim Biurze Festiwalowym. Jak się okazuje, mają one drugie dno. Z informacji krakowskiej "Gazety Wyborczej" wynika, że dotychczasowa dyrektorka tej miejskiej instytucji kultury Magdalena Doksa-Tverberg straciła w minionym tygodniu swoją posadę właśnie przez zawirowania wokół nowej miejskiej spółki Kraków 5020.

Doksa-Tverberg poprosiła krakowską prokuraturę, by ta skontrolowała sposób przekazania części majątku KBF spółce, której prezesem jest Izabela Błaszczyk (przed utworzeniem Kraków 5020 to ona stała na czele Krakowskiego Biura Festiwalowego). Dlaczego prawidłowość tego procesu wzbudziła jej zastrzeżenia? Czekamy na odpowiedź od KBF-u w tej sprawie. Natomiast krakowska prokuratura poinformowała nas, że "sprawa została zakończona w dniu 6 sierpnia 2022 r. pozostawieniem bez dalszego biegu".

Według "Gazety Wyborczej" kontrowersje budzi kwestia przekazania spółce dóbr niematerialnych KBF-u, czyli np. logotypów. - W wyniku tych darowizn trzeba "wyrzucić" na VAT z budżetu miasta 2,7 mln zł - twierdzi informator gazety. Izabela Błaszczyk, prezes spółki Kraków 5020, zapewnia:

- Nie wiem, skąd wzięła się ta kwota. Natomiast oczywistym jest, że KBF będzie musiał odprowadzić podatek VAT od przekazanych do spółki dóbr niematerialnych, bo takie są przepisy prawa. Mówiąc o tym nikt jednak już nie zauważa, że Krakowskie Biuro Festiwalowe jako instytucja kultury ma możliwość uzyskania zwrotu zapłaconego podatku VAT. Nie jest zatem tak, że te pieniądze zostaną wydane i nie wrócą do miasta. Jeśli ktoś tak twierdzi, to kłamie.

W rozmowie z nami prezes Kraków 5020 przekonuje ponadto, że przejmowanie majątku przez spółkę od KBF odbywa się zgodnie z prawem.

- Zostało podjętych w tej sprawie szereg czynności prawnych, w tym w szczególności, uchwała Rady Miasta Krakowa - przekonuje Izabela Błaszczyk.

Przypomnijmy, że z dniem 1 września br. KBF przekazał do spółki zarządzanie Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz platformę VOD PLAY KRAKÓW. - Zadania zostały przekazane wraz z pracownikami i mieniem zakupionym ze środków KBF - poinformowała nas rzeczniczka prasowa Krakowskiego Biura Festiwalowego Katarzyna Jakubowiak.

Z kolei 1 listopada br. do nowej spółki przejdą też punkty InfoKraków (wraz z pracownikami i powierzonym im sprzętem). - Pozostałe zadania pozostają w KBF-ie. Wśród nich m.in. kompleksowa organizacja polskich i międzynarodowych wydarzeń, takich jak: Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej oraz Wianki - poinformowała nas rzeczniczka KBF-u.

Od 1 października nową dyrektorką KBF jest Carolina Pietyra, którą przedstawiciele Krakowskiego Biura Festiwalowego przedstawiają jako "doświadczoną managerkę, wyspecjalizowaną w tworzeniu strategii biznesowej".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska