Dwie lokalizacje w Krakowie
Kamery pojawiły się na skrzyżowaniu ul. Nowohuckiej a al. Pokoju, i na skrzyżowaniu ul. Zakopiańskiej z Wadowicką, Tischnera i Brożka. Nie wiadomo jednak, kiedy urządzenia zaczną działać.
- Systemy RedLigt zainstalowane w Krakowie jeszcze nie działają. Czekamy na doprowadzenie zasilania przez zakłady energetyczne - informuje Biuro Informacji i Promocji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
System rejestracji przejazdu na czerwonym świetle zamontowano już w wielu miastach w Polsce m.in cztery miesiące temu na Rondzie Solidarności w Nowym Sączu. W ciągu trzech miesięcy odnotowano tam 4,3 tys. przypadków przejazdu na czerwonym świetle. Zdaniem niektórych, system działa wadliwie w przypadku warunkowego skrętu w prawo dzięki zielonej strzałce i mandaty są nakładane także, gdy kierowca wjechał na skrzyżowanie prawidłowo, ale opuszczał je już po zgaśnięciu strzałki.
GITD wyjaśnia sprawę
O wyjaśnienie poprosiliśmy Głównego Inspektora Transportu Drogowego. W przesłanym oświadczeniu czytamy:
"Urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle to kamery, które działają na zasadzie wideodetekcji – obserwują skrzyżowanie oraz zainstalowane tam sygnalizatory. Oprogramowanie zostało tak przygotowane, że zapis rejestratora uruchamia się dopiero po zmianie światła z żółtego na czerwone. Cały system, w zależności od skrzyżowania, składa się z kilku do kilkunastu kamer, z których część nadzoruje przód samochodu i linię warunkowego zatrzymania, kolejne rejestrują cały cykl zmiany sygnalizacji i wjazd samochodu na skrzyżowanie. Oznacza to, że system rejestruje pojazdy wjeżdżające za sygnalizator wyłącznie, gdy nadawany jest sygnał czerwony dla danego pasa ruchu. Następnie, zarejestrowany materiał dowodowy, w tym zdjęcia oraz film, podlega analizie prowadzonej przez pracowników Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w celu potwierdzenia czy doszło do popełnienia wykroczenia określonego w art. 92§ 1 Kodeksu wykroczeń przez kierującego pojazdem."
Każda sprawa naruszenia jest analizowana indywidualnie
Dalej urzędnicy zapewniają, że stosowane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego urządzenia rejestrujące są instalowane i używane w taki sposób, aby nie było wątpliwości co do faktu popełnienia naruszenia.
Każda sprawa naruszenia jest analizowana indywidualnie. Z naszych obserwacji wynika, że wielu kierujących nie przestrzega zasad regulujących zasady ruchu na drogach wyposażonych w urządzenia sygnalizacyjne. W tym miejscu wskazać należy, że:
- sygnał czerwony wyświetlany wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest warunkowe skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu,
- sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23 „zakaz zawracania”,
- skręcanie lub zawracanie jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.
Może zgłosić się do CANARD, aby wyjaśnić wątpliwości
GITD dodaje, że najczęściej kierujący nie zatrzymują się przed sygnalizatorem doprowadzając do sytuacji, w której po „zgaśnięciu” strzałki nie mają możliwości zatrzymania się, a tym samym wjeżdżają za sygnalizator. Jeżeli takie naruszenie (niezatrzymanie) zostanie ujawnione przez uprawniony do karania organ wówczas kierujący musi się liczyć z mandatem karnym w wysokości 500 zł oraz 6 punktami karnymi, natomiast wjazd za sygnalizator po „zgaśnięciu” zielonej strzałki zagrożone jest grzywną w wysokości 500 zł oraz 15 punktami karnymi.
Reasumując, jeżeli kierujący będzie przestrzegał trzech wymienionych wyżej zasad, nie będzie naruszał przepisów, a tym samym nie będzie karany.
Jednocześnie informujemy, że kierujący wobec którego prowadzone są czynności w sprawie o wykroczenie, a ma wątpliwości co do popełnionego przez siebie wykroczenia, może zgłosić się do CANARD, aby wyjaśnić wątpliwości.
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów
