https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie boją się ratować defibrylatorem AED

Katarzyna Ponikowska
Schemat nie wyjaśnia, jak używać defibrylatora
Schemat nie wyjaśnia, jak używać defibrylatora Michał Sikora
Krakowianie skarżą się, że instrukcja obsługi automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED jest nieczytelna. Do korzystania z urządzenia zniechęca też ostrzeżenie o odpowiedzialności karnej w przypadku niewłaściwego użycia. Urzędnicy nie widzą jednak problemu i zapewniają, że obsługa AED jest bardzo prosta.

O ile pierwsza część schematu jest jeszcze w miarę prosta, druga nic nie mówi osobom, które nie znają zasad pierwszej pomocy. - Nie wiem, czy umiałabym z tą instrukcją pomóc poszkodowanej osobie - mówi Małgorzata Bielczyk. - Co mam tutaj zrobić? - pyta, wskazując na drugi element wykresu.

Czytaj także: Krakowa sposób na smog: podatek dla kierowców (DYSKUSJA)

Bartosz Frączek z Polskiej Rady Resuscytacji wyjaśnia, że opis postępowania musi być zwięzły, by osoba, która nie zna zasad pierwszej pomocy nie traciła czasu na czytanie instrukcji. - Człowiek może nie być pewny, jak rozwinąć ten schemat, ale do tego służy już samo urządzenie. Informacja głosowa poprowadzi nas, co robić krok po kroku - informuje.

Mieszkańców takie wyjaśnienia nie przekonują. - To może lepiej, zamiast skomplikowanych wykresów, poinformować użytkownika, że resztę informacji uzyskają po uruchomieniu defibrylatora AED - proponuje Małgorzata Witek, studentka. Dodatkowo mieszkańców zniechęca ostrzeżenie, które mówi, że użycie defibrylatora niezgodnie z instrukcją podlega odpowiedzialności karnej.

Filip Szatanik z urzędu miasta Krakowa tłumaczy, że ostrzeżenie jest po to, by zniechęcać do zabawy urządzeniami. - Ponowne doładowanie AED trwa kilka godzin, a właśnie w tym czasie ktoś może naprawdę potrzebować pomocy - zauważa. Bartosz Frączek przyznaje jednak, że taka informacja może zniechęcać do użycia defibrylatora i trzeba zastanowić się nad tym, by ostrzeżenie zniknęło z urządzeń: - Nie wolno się bać udzielać pomocy. Tym defibrylatorem nie da się zrobić krzywdy. Najważniejsze jest wezwanie pomocy, uciskanie klatki piersiowej i uruchomienie AED.

Współpraca Marcin Pabian

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Matkobójca stanie przed sądem
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Korki w Krakowie - sprawdź mapę na żywo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
ratowniczka
A może w kinach zamiast, albo obok [......] reklam przed projekcją filmu dosłownie 1 minutowy filmik o użyciu AED. To NIE jest trudne, a na świecie setki osób żyją dzięki temu prostemu urządzeniu.
:(
Jak na razie to zniechęciło do udzielania pomocy. Tworzący instrukcje i wymyślający przepisy chyba kończyli WUML
aed
Czy tak trudno "wstawić do Kroniki TV--na kilka dni "naukę"
obsługi defibrylatora--niech--"WŁAŚCICIELE" -- reklam :futer,restauracji,samochodów "dorzucą" -przy okazji zachwalania swoich "atrakcji"-instrukcję AED !!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska