WIDEO: Krótki wywiad
Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” rozpoczęła się w listopadzie 1972 roku. Na tytułowej stronie „Echa Krakowa” ukazał się wtedy tekst zapraszający czytelników do udziału w wycieczkach, regulamin zdobywania odznaki i program spacerów. Na pierwszej zbiórce, pod Wieżą Ratuszową na Rynku, zgromadziło się prawie 700 krakowian. Akcja zaplanowana była na jeden sezon, jednak kontynuowano ją przez kolejne lata i trwa do dziś. Zdecydowały o tym listy uczestników z prośbą o jej przedłużenie oraz olbrzymie zainteresowanie zwiedzających.
- Idea akcji jest cały czas taka sama: pokazywanie krakowianom miasta, w którym mieszkają. Pierwotnie akcja była organizowana z myślą o tych, którzy przyjechali do Krakowa w latach 60. i 70., chociażby w związku z budową Nowej Huty. Ale idea pozostaje wciąż aktualna, bo wciąż napływają do Krakowa nowi ludzie, np. by pracować w tutejszych korporacjach - tłumaczy Kamil Barwacz, prezes
Koła Grodzkiego PTTK w Oddziale Krakowskim PTTK, które jest głównym organizatorem przedsięwzięcia.
Wycieczki odbywają się po specjalnie opracowanych trasach, tak aby uczestnicy poznali dokładnie podwawelski gród, jego historię i zabytki. W ciągu sezonu (listopad – marzec) przygotowanych jest około 100 tras oraz specjalne prelekcje. Wycieczki, spacery po mieście odbywają się w soboty i niedziele. Są dla uczestników bezpłatne, a finansuje je miasto Kraków. Partnerami akcji są: Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa (organizator prelekcji), Muzeum Krakowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Archidiecezjalne.
Akcja ma średnio 10 tysięcy uczestników w sezonie, a od początku jej trwania Kraków zwiedziło ponad 600 tys. osób. Odznakę Przyjaciela Krakowa, którą zdobywają uczestnicy, dotąd odebrało już ponad 60 tys. osób. Kolejno zdobywa się odznakę: w stopniu brązowym, srebrnym, złotym i stopniu z Pawim Piórem.
Na niedzielnej uroczystości w Pałacu Krzysztofory zostały też wręczone po raz pierwszy Odznaki Honorowe Przyjaciela Krakowa, które otrzymali: * Adam Guzik - za wieloletnią działalność organizatorską, * Stanisław Jacek Kołodziejczyk - za wieloletnią działalność przewodnicką, * Aleksander "Makino" Łodzia-Kobyliński - za wieloletnią działalność partnerską i wspierającą, a także * Bogumiła Zając - za całokształt działalności na rzecz akcji. Dodatkowo Lucjan Polan odebrał odznakę za 50-letni staż członkowski w PTTK, a Anna Chachulska - dyplom PTTK za wkład w rozwój i upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa.
- Te znaki zodiaku odnajdą szczęście w 2023 r.
- Studniówki ruszyły. Oto najpiękniejsze kreacje dziewcząt
- Ranking Perspektyw. Oto najlepsze licea w Małopolsce!
- Najpopularniejsze imiona w Krakowie w 2019 roku [RAPORT]
- Najlepsze "perełki" krakowskiej deweloperki w 2019 [ZDJĘCIA]
- TOP 20 najbogatszych gmin w Małopolsce w 2019 roku [RANKING]
