https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie pożegnali prof. Aleksandra Krawczuka. Prochy wybitnego znawcy starożytności spoczęły na cmentarzu Rakowickim

Marcin Banasik
]Aleksander Krawczuk urodził się 7 czerwca 1922 w Krakowie. Był historykiem starożytności i eseistą, profesorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1986–1989 ministrem kultury i sztuki, posłem na Sejm I i II kadencji.
]Aleksander Krawczuk urodził się 7 czerwca 1922 w Krakowie. Był historykiem starożytności i eseistą, profesorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1986–1989 ministrem kultury i sztuki, posłem na Sejm I i II kadencji. Andrzej Banaś
W piątek 3 lutego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe prof. Aleksandra Krawczuka, byłego ministra kultury i sztuki, posła lewicy, znanego popularyzatora historii starożytności. W ubiegłym roku historyk skończył 100 lat. Z tej okazji w czerwcu 2022 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zorganizowało w Pałacu „Pod Krzysztofory” wystawę „Aleksander Krawczuk, Sto lat…”

Historyk, minister, poseł

Aleksander Krawczuk urodził się 7 czerwca 1922 w Krakowie. Był historykiem starożytności i eseistą, profesorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1986–1989 ministrem kultury i sztuki, posłem na Sejm I i II kadencji.

Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Ukończył w 1949 roku studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i tam podjął pracę naukową w Zakładzie Historii Starożytnej UJ. Od 1957 roku do momentu objęcia stanowiska ministra w 1986 pracował również w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. W 1985 roku uzyskał tytuł naukowy profesora.

Telewizyjny cykl dokumentalny

Zajmował się historią starożytną, popularyzował zagadnienia związane z antykiem, prowadził m.in. wraz z Arturem Janickim i Jadwigą Klinowską telewizyjny cykl dokumentalny Antyczny świat profesora Krawczuka. Opublikował liczne, tłumaczone na szereg języków, prace naukowe i książki popularnonaukowe, należał do Związku Literatów Polskich.

W latach 1986–1989 był członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Grunwaldzkiego. W tym samym okresie pełnił funkcję ministra kultury i sztuki w rządach Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego. Od 1991 do 1997 roku sprawował mandat posła na Sejm I i II kadencji z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W późniejszych latach był zaliczany do grona sympatyków związanego z Jackiem Majchrowskim stowarzyszenia "Przyjazny Kraków".

Z okazji jego setnych urodzin w czerwcu 2022 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zorganizowało w Pałacu „Pod Krzysztofory” wystawę „Aleksander Krawczuk, Sto lat…”

Czy Polska ma szanse uzyskać reparacje od Niemiec?

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Z jednej strony piękny wiek ,zeby odejść. Z drugiej strony przy dzisiejszej histEri ,tacy świadkowie Histori sa bardzo potrzebni.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska