Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie pożegnali prof. Stanisława Rodzińskiego, byłego rektora ASP

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Prof. Stanisław Rodziński został pochowany na cmentarzu Rakowickim
Prof. Stanisław Rodziński został pochowany na cmentarzu Rakowickim Wojciech Matusik
Artyści, przyjaciele i miłośnicy talentu Stanisława Rodzińskiego pożegnali we wtorek 27 lipca byłego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zmarły 17 lipca artysta spoczął na cmentarzu Rakowickim.

FLESZ - Migrena to nie wyrok

od 16 lat

"W swojej twórczości podejmował najważniejsze tematy dotyczące kwestii ostatecznych i wartości w życiu człowieka" - czytamy w pożegnaniu opublikowanym przez ASP. Sam malarz o swoich pracach mówił, że są rodzajem prywatnej modlitwy, w której spotykała się metafizyka, poszukiwanie prawdy i artystyczny kunszt.

Urodzony w roku 1940, prof. Stanisław Rodziński, przez całe życie związany był z Krakowem. Tu w 1963 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa ASP, uzyskując dyplom w pracowni prof. Emila Krchy. W latach 1993-1996 był dziekanem Wydziału Malarstwa, a od 1996 do 2002 rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracował też z Uniwersytetem Jagiellońskim i Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie.

„Profesor, Wychowawca wielu wybitnych artystów. Wielce ceniony Malarz i Autorytet. W kontakcie ze studentami zawsze otwarty, życzliwy, z poczuciem humoru, tworzący warunki do rozwoju młodych talentów” - żegna prof. Rodzińskiego uczelnia.

Od 1963 roku brał udział w ponad dwustu wystawach malarstwa i rysunku, w wystawach sztuki polskiej za granicą. Swoją twórczość prezentował na ponad stu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą.

Prace prof. Rodzińskiego znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych, m.in.: w Muzeum Narodowym w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Muzeum Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w Muzeach Archidiecezjalnych w Krakowie i Warszawie, w zbiorach Kurii Archidiecezjalnej w Krakowie, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, w Domu Pielgrzyma w Rzymie a także innych kolekcjach zagranicznych.

Od roku 1968 publikował teksty dotyczące sztuki, m.in. na łamach "Tygodnika Powszechnego", "Znaku", "Więzi", "Gościa Niedzielnego", "Dekady Literackiej", a także w "Dzienniku Polskim".

Stanisław Rodziński jest także autorem licznych książek o sztuce, m.in. "Sztuka na co dzień i od święta" (1999), "Obrazy czasu" (2001), "Autoportret malarza".

"Z wielu ulubionych motywów w twórczości prof. Stanisława Rodzińskiego był często malowany pejzaż w półmroku, gdzie na horyzoncie widniał biały dom, jakby prześwit "tamtego świata", jakby ostateczny cel naszej ziemskiej wędrówki..." - pożegnała swojego byłego rektora krakowska ASP.

Prof. Stanisław Rodziński zmarł 17 lipca 2021 roku w wieku 81 lat. Spoczął na cmentarzu Rakowickim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska