FLESZ - Zakaz przerywania ciąży ze względu na wady płodu. Fala protestów
Głosowanie mieszkańców trwało od 26 września do 5 października. Pod głosowanie trafiły 574 zadania – 97 ogólnomiejskich i 477 dzielnicowych. W głosowaniu wzięło udział 44 800 osób, w tym 30 351 elektronicznie (9665 osób ostatniego dnia głosowania!), 14 449 wybrało głosowanie tradycyjne w którymś z 85 punktów stacjonarnych. 6 proc. głosów okazało się nieważnych. Frekwencja w tegorocznym BO wyniosła 5,96 proc. i była niższa niż przed rokiem, ale o ponad 9 tys. głosujących wyższa niż dwa lata temu.
Decyzją mieszkańców, z projektów ogólnomiejskich zrealizowane zostaną:
- Kocham Staw Płaszowski
- Młynówka Królewska – najdłuższy park w Polsce! (zakłada on m.in. Zagospodarowanie zielenią na odcinku od ul. Rzecznej do Al. Kijowskiej - w tym utworzenie ogrodu ciszy i ptasiego skweru wg przygotowanej przez ZZM w 2016 roku koncepcji).
- STRAŻACKA - MOBILNA IZBA PRZYJĘĆ (Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców miasta Krakowa poprzez zakup „mobilnej izby przyjęć”, tj. pojazdu ratownictwa medycznego dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1, na bazie której planowane jest stworzenie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Medycznego. Grupa taka stanowiłaby wsparcie dla lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek w przypadku szczególnych zagrożeń takich jak zagrożenia chemiczne, biologiczne w tym wirusologiczne, radiacyjne czy katastrofy w transporcie lotniczym, szynowym i drogowym. Innymi słowy wsparcie działań systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w przypadku nagłego pojawienia się dużej liczby poszkodowanych lub chorych).
- Respiratory dla krakowskiego szpitala miejskiego
- PARK GRZEGÓRZECKI - Zielone Grzegórzki
- Zadbajmy o bezdomne koty! Pomóżmy kolejnym zwierzakom!
- Zrzutka na ZALEW NOWOHUCKI - Koronawirus oddaj nam pieniądze
- Jeż na swoim – stwarzamy dobre warunki dla jeży
- Szycie łączy pokolenia
- Zielone dachy na budynkach publicznych
Opis projektów dostępny jest na https://budzet.krakow.pl/projekty2020
Wśród głosujących przeważały kobiety (55 proc.), a najaktywniejsi okazali się krakowianie z grupy wiekowej 26-35 lat (stanowili 31 proc. głosujących). Dalej uplasowali się głosujący w wieku 36-45 lat (26 proc.) i 16-25 (11 proc.). Papierową formę głosowania wybierali chętniej najmłodsi krakowianie – w wieku do 15 lat oraz ci powyżej 66 roku życia.
Największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Podgórza – oddali 5248 głosów. Na drugim miejscu znaleźli się nowohucianie i ich 4133 głosy w BO. Oni też mieli największy wybór propozycji – w Dzielnicy XVIII pod głosowanie trafiło aż 51 projektów dzielnicowych. Pierwszą trójkę dopełnili głosujący z Dębnik. Jeśli zestawić liczbę oddanych głosów z liczbą mieszkańców danej dzielnicy to okaże się, że najwyższa frekwencja była w Dzielnicy XIII i sięgnęła blisko 14 proc.
Najwięcej zwycięskich projektów dotyczy zieleni i ochrony środowiska – 34 proc., kultury – 18 proc. oraz infrastruktury i sportu i infrastruktury sportowej – po 14 proc. Do realizacji trafi 195 propozycji – 10 ogólnomiejskich i 185 dzielnicowych. Szczegółowe wyniki głosowania mieszkańców – w skali miasta i dzielnic - prezentujemy poniżej.
