https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowscy kierowcy zostali bez abonamentów

Magda Wrzos, Arkadiusz Maciejowski
Przed Biurem Strefy Płatnego Parkowania gromadzili się kierowcy i nie mogli nic załatwić
Przed Biurem Strefy Płatnego Parkowania gromadzili się kierowcy i nie mogli nic załatwić Jan Hubrich
Dziesiątki kierowców w Krakowie zostało bez ważnych abonamentów pozwalających na parkowanie w strefie płatnego parkowania. Do piątku wszystkie osoby, które kupiły abonamenty przed 4 sierpnia, musiały wymienić je na nowe w Biurze Strefy Płatnego Parkowania przy ul. Kalwaryjskiej. Stare tracą ważność w sobotę. Niestety, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zamknął drzwi biura już o godzinie... 10 rano.

Kraków: plusy i minusy jazdy tramwajem na Ruczaj

- Proszę otworzyć i nas obsłużyć! - wykrzykują zgromadzeni przed budynkiem. Tłum zdenerwowanych petentów głośno puka w przeszklone drzwi. W środku widać kilkunastu pracowników. Nikt jednak nie zwraca uwagi na klientów.

- To skandal! Jest normalny dzień pracy. Urzędnicy powinni pracować do godzin popołudniowych - oburza się Bogdan Kurbiel, którego abonament właśnie traci ważność. Po nowy dokument przyjechał do Podgórza z Nowej Huty.

Barbara Kawa ma abonament do końca lutego, ale w związku z utworzeniem nowych stref parkowania i zmianami przepisów do końca tego roku powinna go wymienić na nowy.

- Czy nie można otworzyć choć jednego okienka? Z szacunku do mieszkańców ktoś powinien chociaż wyjść do nas i wyjaśnić tę sytuację - twierdzi pani Kawa. - Boimy się, że w nowym roku zastaniemy swoje samochody z blokadami na kołach - dodaje kobieta.

Dziennikarzom urzędnicy z ZIKiT tłumaczą, że musieli zamknąć punkt już o godz. 10, ponieważ jako jednostka miejska muszą mieć na koniec roku "wyzerowane" konta. - Ostatnie przelewy trzeba wykonać przed godz. 12, bo wtedy bank, z którego usług korzystamy, realizuje ostatnią w tym roku sesję - tłumaczy Michał Pyclik z ZIKiT. - Od kilku miesięcy informowaliśmy o konieczności wymiany abonamentów, było na to dużo czasu - dodaje.

Ale jest też pocieszenie! Co prawda 1 stycznia stare abonamenty będą już nieważne, ale jest święto, więc nikt nie będzie karać spóźnialskich. Strefa płatnego parkowania w Krakowie obowiązuje bowiem od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 20.00. A już 2 stycznia biuro będzie czynne od godz. 8.

Sylwester w Krakowie: sprawdź, gdzie możesz go spędzić i porównaj ceny!

Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
olany petent
sam jesteś śmieszny człowieczku. Pewnie zatrudniony w tych strukturach...
Dlatego nie kumasz podstawowych zasad życia społecznego. Wiadomo dla was urzędasów społeczeństwo jest tym czym jest - zerem tak jak i wasza odpowiedzialność...
Zróbmy sobie urzędniczy disney land, kasy biletowe na dworcach do godz. 15:00, pogotowie do 13:00, szpitale między między 17:00 a 12:00 ( będzie taniej bo nie wydadzą obiadów - będzie natomiast na premię na urzędasów ).
Taki chohcoli taniec...
Co gorsze, my w tym trwamy...
Życzę pracy mózgu w Nowym Roku.
E
Eloooooooooooooooooo
dziennikarze się nabieraja na takie ekstra tematy. Ludzie wymianę abonamentu parkingowego zostawiłają na koniec roku i z tego powodu rzucają "mięsem" na urzędników bo ZIKiT i urzędasy to zawsze sa winni. Śmieszne to dla mnie jest
M
Merylu
Szanowny autorze artykułu.
Czy nie przyszło Ci na myśl, aby zastanowić się, po co w ogóle urzędnicy wymieniają karty abonamentowe, skoro dotychczasowe stanowią dowód uiszczenia opłaty abonamentowej za parkowanie konkretnego pojazdu w określonym czasie 2012r. i następnym razem zabrać ze sobą do ZIKiTu prawnika ,aby zapytał o podstawy prawne niektórych decyzji.
Przepis podsunięty radzie miasta przez tychże urzędników i uchwalony stanowi, że abonamenty wydane na podstawie poprzednich przepisów tracą ważność najpóźniej 31.12.2011r., przy czym należy stwierdzić, że co do zasady kryteria uprawniające do uiszczenia ulgowej stawki opłaty abonamentowej oraz sama stawka nie uległy zmianie.
Zastanówmy się głośno nad tym, co grozi osobie, która kartonika nie wymieni, czyli czy przepis uchwalony przez radnych na wniosek urzędników jest zgodny z prawem i w ogóle potrzebny a co istotne skuteczny.
W mojej ocenie osoba, która nie wymieni karteczki abonamentowej na nową a uprzednio dokonała opłaty w nadal obowiązującej wysokości i spełnia obecne kryteria uprawnienia nie poniesie żadnych skutków prawnych w zakresie opłat za parkowanie.Ustawa o drogach publicznych stanowi, że sposób pobierania opłat określa rada miasta.Rada miasta ustanowiła opłaty abonamentowe w określonej wysokości, przy czym żaden przepis nie określa szczegółów oznakowania pojazdów a tym bardziej urzędowych wzorów blankietów dokumentujących uiszczenie opłat za parkowanie tak w parkomatach jak i w kasie zarządu dróg. Krótko mówiąc żaden przepis nie wskazuje, że dowodem uiszczenia opłaty jest konkretnie taki a taki druk, co oznacza, że każdy dowód uiszczenia opłaty za parkowanie zarządowi dróg jest dowodem właściwym i może w postępowaniu administracyjnym lub sądowym dowodzić uiszczenia opłaty za parkowanie. Ponadto ustawa stanowi, że opłatę dodatkową (50zł) pobiera się w przypadku nieuiszczenia opłaty za parkowanie a skoro opłata abonamentowa została uiszczona nie ma żadnych podstaw prawnych do pobrania opłaty dodatkowej w innym przypadku np.za nie posiadanie nowego blankietu.
Zastanawia natomiast upartość i bezkarność urzędników, którzy już uprzednio podsuwali radnym do uchwalenia sprzeczne z ustawą buble np. opłatę dodatkową za nie wystawienie kwitka za szybą a mieli tyle szczęścia, że wojewoda nie spostrzegł bubla i nie zaskarżono uchwały do sądu, przy czym z orzecznictwa sądów wynika, że uchwalanie przez radę miasta przepisów w zakresie nie wskazanym w ustawie ( co też w Krakowie miało miejsce ) jest sprzeczne z prawem. Niestety to tzw. szczęście tylko utwierdziło urzędników w bezkarności za wprowadzane od kilku już lat wadliwe rozwiązania .
Proszę także zwrócić uwagę na istotną rzecz.Otóż przedmiotem sprawy jest opłata abonamentowa (określenie prawne) a nie abonament w rozumieniu zadrukowana karteczka będąca jedynie potwierdzeniem uiszczenia opłaty abonamentowej za określony czas, zatem unieważnienie przez radę miasta w uchwale abonamentów pobranych przed określoną datą dotyczy tylko tych karteczek i jest bezskuteczne, bo rada nie posiada uprawnienia do pozbawienia ważności dowodu uiszczenia opłaty za parkowanie, którą zarząd dróg pobrał.Nie sposób interpretować tego inaczej, bo można dojść do absurdalnych wniosków, że rada miasta unieważnia uiszczone opłaty abonamentowe, co nie jest możliwe skoro fakty dokonane wskazują, że pieniądze de facto zostały przez zarząd dróg pobrane, przy czym istotne jest, że stawki nie uległy zmianie.
Jak widać urzędnicy kolejny raz podsunęli radnym do uchwalenia rozwiązania, które utrudniają mieszkańcom życie i co gorsza powodują niepewność w zakresie zgodności przepisów lokalnych z obowiązującym porządkiem prawnym, co jest sprzeczne z istotą stanowienia prawa lokalnego? Jednocześnie z ubolewaniem należy potraktować funkcjonowanie organów nadzoru prawnego nad stanowieniem aktów prawa miejscowego, co skutkuje tym, że urzędnicy miejscy wespół z radnymi robią, co chcą i wciąż pozostają jak widać i słychać bezkarni.
k
krakus
Właśnie w piątek był zamknięty, szkoda tylko że nie przez prokuratora...
Marzy mi się zarząd komisaryczny miasta Krakowa i rozliczenie oraz śledztwo CBA pod kątem działalności prezydenta miasta ( szczególnie 1 kadencja i przyczyny obecnego zadłużenia ).
Bo Wrocław też w Polsce leży...
i
i chooj
i obrzucic to miejsce jajami, a dyrekcje wywieźdż na taczkach
i mowie to jak najardziej powanie
potem pana Majchrowskiego pociagnac do odpwoedzialnosci za dlugi ktorych narobil - i na sznurku go do prokuratora zaciagnac
x
xxx
to nie pierwszy raz kiedy zikit robi jaja... ten urzad powienie byc zamkiniety, a potem powinien sie zajac tym wszystkim prokurator...
rozumiem, ze od 10 do 18 urzedasy przesiedziały na dupach i dostana za to kase, tak?
o
olany_petent
Kolejny przykład braku szacunku dla petenta ze strony miejskich urzędasów!!!
Jeżeli bank w którym mam konto nie spełnia moich oczekiwań, zmieniam go ( są banki pracujące również w soboty ), albo w sytuacji awaryjnej jak ta, wysyłam odpowiedzialną osobę do założenia konta w normalnie pracującym banku i informuję o tym urząd skarbowy w odpowiednim czasie ( bodaj do 7, lub 14 dni ).
Ale to wymaga myślenia i minimalnej życzliwości dla petenta.
Prościej ( prymitywniej ) jest przekręcić klucz i w pełni ignorować ludzi z podatków których co miesiąc dostają wynagrodzenie ( próbowałem się dodzwonić aby uzyskać jakąkolwiek informację, wiadomo z jakim efektem...)
A Ci ludzie nie tylko ich utrzymują ale także tracą czas na dojazd, zwalniają się z pracy, pokrywają koszty związane dojazdem po to tylko by zastać zamknięte dzwi w godzinach urzędowania.
Owszem przed udaniem się do tego "biura" za wycieraczką mojego auta znalazłem świstek - zawiadomienie, a bardziej ostrzeżenie, że jeżeli nie opłacę... to...
Podano adres gdzie mogę tego dokonać z nr telefonu ( nie bardzo wiem po co ), a czy nie można było również poinformować o godz. obsługi w dniu 30.12. ?
Panie pyclik z zikitu, mnie nie interesuje od ilu miesięcy informujecie i ile było czasu, bo jeżeli chodzi o czas to interesują mnie godziny otwarcia waszego biura i jeżeli jest to 8:00 - 18:00 to o 8:00 przekręcamy klucz w celu otwarcia a o 18:00 w celu zamknięcia.
To nie wymaga myślenia - wystarczy znać się na zegarku...
Korzystając z okazji życzę państwu z zikitu, życzliwości dla Petentów, lepszego słuchu, gdy dzwoni telefon, a w przypadku gdyby się to nie udawało - szybkiego zasiłku dla bezrobotnych.
P.S. Za chwilę wyjeżdżam i wracam pod koniec przyszłego tygodnia, pewnie zastanę za wycieraczką auta plik mandatów, których oczywiście nie przyjmę - mam nadzieję że Sąd Grodzki ze zrozumieniem podejdzie do zaistniałej sytuacji.
Jednocześnie pragnę serdecznie pozdrowić tłum poniedziałkowych Petentów tego "biura" i wyrazić głębokie współczucie że tak Im się zaczyna Nowy Rok..
L
LKJLL
Szkoda ,że żaden dziennikarz nie zapytał, po jakie g.......wymieniać blankiety abonamentów . Praktycznie chodzi o wymianę kartonika, bo jak rozumiem opłata abonamentowa za parkowanie została uiszczona za kolejne miesiące 2012r, czyli prawny obowiązek ponoszenia opłat za parkowanie pojazdu w strefie jest spełniony.Mało tego stawki opłat nie uległy zmianie.Czyli osoba, która nie wymieni karteczki w mojej ocenie nie poniesie żadnych skutków prawnych skoro ustawa mówi, że opłatę dodatkową (50zł) pobiera się za nieuiszczenie opłaty za parkowanie a nie za nie posiadanie nowego blankietu a przecież opłata abonamentowa została uiszczona.Mało tego przepisy administracyjne wskazują, że dane znane z urzędu organowi administracji publicznej, jakim jest zarząd dróg, czyli ZIKiT, nie wymagają dowodu a dane o osobach, które uiściły opłatę abonamentową mieszkańca lub niepełnosprawnego znajdują się w ewidencji ZIKiT, zatem wystarczy powołać się na nr rej.Pojazdu i wykazać, że opłata za pakowanie została uiszczona. Przepis uchwały wskazujący, że abonamenty wcześniej wydane tracą ważność 31.12.2011r stworzył tylko niepotrzebne zamieszanie i utrudnienie dla mieszkańców oraz osób niepełnosprawnych skoro nie wymienienie blankietów nie może w świetle obowiązujących przepisów skutkować żadnymi prawnymi sankcjami. Proszę, bowiem zwrócić uwagę na fakt, że przedmiotem sprawy jest opłata abonamentowa (określenie prawne) a nie abonament w rozumieniu zadrukowana karteczka będąca jedynie potwierdzeniem uiszczenia opłaty za określony okres, zatem unieważnienie abonamentów pobranych przed określoną datą przez radę miasta dotyczy tych karteczek.Nie sposób interpretować tego inaczej, bo można dojść do absurdalnych wniosków, że rada miasta unieważnia uiszczone opłaty abonamentowe, co nie jest możliwe skoro fakty dokonane wskazują, że pieniądze de facto zostały przez zarząd dróg pobrane, przy czym istotne jest, że stawki nie uległy zmianie.
b
bb
to wybitnie nieefektywna jednostka
n
noone
Dziś był NORMALNY dzień pracy!!!!!
I co z tego że 'od miesięcy' informowali o zmianach - ktoś mógł nie wiedzieć/nie zdążyć/nie mieć czasu !!!!!
Urzędasy zrobiło sobie wolny piątek i tyle!
Co za bzdurne tłumaczenie z przelewami - co to obchodzi klienta?????

Typowy przykład olewactwa petentów przez urzędasów. Tyle w tym temacie.

A SM od 8 rano w poniedziałek będzie zbierać kasę.
k
kk
Straz Miejska zacznie zniwa juz od 8.00 w poniedzialek.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska