Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

Pochód kupców
Uroczystości rozpoczęły się tradycyjną mszą świętą w kościele św. Barbary w intencji kupców i przedstawicieli Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Po mszy pochód kupców przeszedł z placu Mariackiego dookoła Rynku Głównego na estradę Targów Bożonarodzeniowych, gdzie zostało odczytane orędzie kupieckie A. D. 2022.
Następnie w Holu Kamiennym Urzędu Miasta Krakowa odbył się koncert Góralskiej Dziecięcej Orkiestry Dętej ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. Oficjalna część obchodów Święta Kupca rozpoczęła się w sali Obrad Rady Miasta Krakowa. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał od przedstawicieli Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Medal Bene Merentibus za troskę o kupiectwo oraz wsparcie.
Złote, srebrne i brązowe Kogi
W dalszej części uroczystości zostały m.in. wręczone wyróżnienia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej (Złote, Srebrne i Brązowe Statuetki średniowiecznej Kogi), Medale 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, okolicznościowe dyplomy. W programie wydarzenia znalazła się także ceremonia pasowania na kupca przedstawicieli nowo przyjętych członków Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.
- Święto Kupca, rokrocznie celebrowane przez Krakowską Kongregację Kupiecką, przypomina nie tylko o znakomitych tradycjach galicyjskiej przedsiębiorczości, ale także uświadamia mieszkańcom, w jak wielkim stopniu – dzięki pielęgnowaniu tego ponad 600-letniego dziedzictwa – kupcy kształtują współczesne oblicze miasta – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski
.
Podkreślił, że niewiele jest w Polsce związków i stowarzyszeń o tak bogatym rodowodzie jak Krakowska Kongregacja Kupiecka. Krakowscy kupcy angażowali się w życie społeczne, religijne, polityczne, wspierali inicjatywy patriotyczne i narodowe, pełnili funkcje rajców, ławników i mecenasów kultury. Własnymi funduszami wspierali – i wspierają nadal – przedsięwzięcia sportowe, edukacyjne, finansowali życie artystyczne i rozbudowę miasta.
Targi Bożonarodzeniowe jako jedne z najlepszych i najbardziej klimatycznych w Europie
Prezydent podziękował przedstawicielom Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej za wieloletnie partnerstwo w gospodarczym i turystycznym promowaniu Krakowa, za gotowość służenia wiedzą, doświadczeniem oraz starania dla podnoszenia atrakcyjności i konkurencyjności miasta jako wiodącego ośrodka krajowej przedsiębiorczości. W kalendarzu miejskich imprez od lat znajdują się te zainicjowane przez Krakowską Kongregację Kupiecką: Targi Bożonarodzeniowe, Jarmark Wielkanocny i Festiwal Pierogów. Targi Bożonarodzeniowe regularnie zdobywają międzynarodowe uznanie jako jedne z najlepszych i najbardziej klimatycznych w Europie. Festiwal Pierogów to impreza wpływająca na rozpoznawalność marki Krakowa w świecie, sławiąca polskie dziedzictwo kulinarne.
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie