Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowscy samolotowi mistrzowie w 54. Locie Południowo-Zachodniej Polski

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Krzysztof Wieczorek trzykrotnie wygrał Lot Południowo-Zachodniej Polski
Krzysztof Wieczorek trzykrotnie wygrał Lot Południowo-Zachodniej Polski Adam Wojnar
30 pilotów ma wystąpić w 54. Locie Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, który odbędzie się w piątek i sobotę na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim.

Lot Płd.-Zach. Polski to prawdopodobnie najstarsza impreza samolotowa na świecie. Jej początki sięgają 1929 roku, gdy Akademicki Aeroklub w Krakowie, rok po rozpoczęciu działalności, zorganizował zawody na lotnisku w Czyżynach-Rakowicach.

Pierwsze dwie edycje imprezy wygrał Franciszek Żwirko, który zginął 11 września 1932 roku pod Cierlickiem Górnym k. Cieszyna, kiedy leciał wraz z konstruktorem i pilotem Stanisławem Wigurą na zlot lotniczy do Pragi (podczas burzy oderwało się skrzydło od ich samolotu RWD-6). Dwa tygodnie wcześniej zwyciężyli w prestiżowych zawodach samolotów turystycznych Challenge 1932.

Ostatni przed drugą wojną światową Lot Płd.-Zach. Polski odbył się w 1939 roku. Imprezę wznowiono w 1958 roku. Przez pięć lat odbywała się ona co roku, potem z większymi (1971-1974) lub mniejszymi przerwami. Od 1991 roku ponownie rozgrywana jest już co rok.

W gronie jej triumfatorów byli medaliści największych imprez – mistrzostw świata i Europy oraz Igrzysk Lotniczych. Z dawnych asów byli to m.in. Edward Popiołek, Krzysztof Lenartowicz, Marian Wieczorek, Wacław Wieczorek (wszyscy Kraków), Wacław Nycz, Witold Świadek (obaj Rzeszów), Ryszard Michalski (Łódź) i Włodzimierz Skalik (Częstochowa).

Wśród uczestników zawodów nie zabraknie zwycięzców poprzednich edycji. Swój występ zgłosili m.in. Janusz Darocha (Częstochowa), Zbigniew Chrząszcz (Wrocław), Michał Bartler (Stalowa Wola), Bolesław Radomski (Toruń) i Krzysztof Skrętowicz (wtedy Opole, teraz Częstochowa, a urodzony w Krakowie). Darocha wygrał Lot. Płd.-Zach. Polski aż 8 razy, Chrząszcz po raz pierwszy na podium tej imprezy stanął w... 1984 roku.

Aeroklub Krakowski będzie reprezentować aż dziesięciu pilotów: Krzysztof Wieczorek (brat Mariana i Wacława; zwyciężył w 1993, 1997 i 2001 roku), Michał Wieczorek (syn Wacława; triumfował przed rokiem), Marcin Wieczorek (syn Mariana), Kamil Wieczorek (syn Krzysztofa), Jerzy Markiewicz (wygrał, razem z Janem Gruszeckim, w 1998 roku), Marcin Dąbrowski, Konrad Frańczak, Mateusz Kaliński, Radosław Repeć i Rafał Wojtych.

W zawodach wystąpi jedna kobieta – Joanna Kremblewska (Częstochowa), i pilot z Rosji – Eduard Besedin. Sędzią głównym będzie Maciej Białek, przewodniczącym jury – Marian Wieczorek, wyznaczającym trasy – Dariusz Lechowski, a kierownikiem zawodów dyrektorka Aeroklubu Krakowskiego Sabina Hawryłko.

W środę i czwartek kadrowiczów czekają trzy obloty, a w czwartek dodatkowo trening lądowań. Także jutro o godz. 17 odbędzie się uroczyste otwarcie zawodów. Na piątek i sobotę zaplanowano po trzy obloty (początek w oba dni o godz. 9). W piątek odbędzie się też konkurencja lądowań (godz. 16), w sobotę w Muzeum Lotnictwa uroczyste zakończenie zawodów, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród (godz. 20).

– Spodziewamy się dużych emocji i liczymy, że krakowianie nie zawiodą. Zapraszamy na lotnisko kibiców, zwłaszcza na najbardziej widowiskową konkurencję – na celność lądowań – mówi dyr. Hawryłko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska