Wystawa pt. „Poganowie. Rodzeństwo w konspiracji” prezentowana jest na przenośnych kubikach przy Zalewie Nowohuckim. Ma formę dwujęzycznego, polsko-angielskiego komiksu. Opowiada o początkach oddziału partyzanckiego „Błyskawica” w oparciu o losy jego założycieli, rodzeństwa Poganów: Mieczysława (pseudonim „Błyskawica”), jego brata Mariana oraz ich siostry Janiny. Przybliża także historię, cele i zbiory Muzeum AK.
Wystawę przygotował zespół kuratorski z Muzeum AK w składzie Piotr Makuła, Izabela Cisek i Mateusz Gawlik. Natomiast komiks stworzyli krakowscy twórcy Marcin Wierzchowski (rysunki) i Artur Wabik (scenariusz). Ekspozycja prezentowana była w sierpniu i wrześniu w miejscach wypoczynku na terenie miasta: w parkach Jordana, Krowoderskim oraz im. Anny i Erazma Jerzmanowskich, a obecnie (do dziś) przy Zalewie Nowohuckim. Komiks w formie drukowanej ukaże się w grudniu i będzie do kupienia w Muzeum AK.
Pochodzący z Zabierzowa Mieczysław Pogan podczas okupacji od 1942 r. pracował w niemieckich warsztatach uzbrojenia przy ul. Rakowickiej w Krakowie. Razem z kolegami wykradał stamtąd broń, która pozwoliła na założenie w Zabierzowie oddziału partyzanckiego. Od pseudonimu Mieczysława przyjął on nazwę „Błyskawica”, a w 1943 r. został podporządkowany krakowskiemu Kedywowi.
Oddział był aktywny w okolicach Krakowa wykonując zadania zlecone przez Kierownictwo Dywersji. Latem 1944 r. został włączony Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego AK „Skała” i wziął udział w Akcji „Burza”. Mieczysław został w 1943 r. aresztowany przez Niemców i po śledztwie w siedzibie gestapo przy ul. Pomorskiej w Krakowie trafił do KL Auschwitz. Z obozu uciekł i w 1944 r. dołączył do oddziału, w którym został zastępcą dowódcy.
14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja wynikała z chęci scalenia konspiracyjnych oddziałów w kraju w jednolitą formację i uczynienia z nich integralnej części Polskich Sił Zbrojnych.
