Turyści w Krakowie są nie tylko mile widziani, ale również potrzebni
Turystyka to jeden z filarów gospodarki Krakowa. Na rozpoznawalność miasta wpływa choćby jego bardzo bogata oferta dla przybywających turystów. Dobra passa Krakowa w związku z ruchem turystycznym zakończyła się jednak wraz z wybuchem pandemii COVID-19. Według szacunków, które przedstawił krakowski magistrat, w referencyjnym 2019 roku, w krakowskim sektorze turystyki zatrudnienie znajdowało około 40 tysięcy osób.
- W tym samym roku udział turystyki w PKB miasta wynosił ok. 10 proc - wyliczają krakowscy urzędnicy.
Liczby nie kłamią
Po trudnym czasie pandemicznym, Kraków stanął przed szczególnym zadaniem, czyli odbudową ruchu turystycznego.
Jak podają krakowscy urzędnicy, w 2022 r. stolicę Małopolski odwiedziło 8,4 mln osób, z czego 500 tys. osób stanowili turyści oraz odwiedzający jednodniowi zagraniczni. W ubiegłym roku szacunkowa liczba odwiedzających zwiększyła się o 13,8 proc. w stosunku do roku 2021, była jednocześnie o 40 proc. mniejsza niż w poprzedzającym pandemię 2019 roku.
Szczególnie ważne dla Krakowa są miesiące wakacyjne. Tylko w czerwcu liczba turystów zagranicznych odwiedzających Kraków wzrosła o 24,5 proc. w stosunku do zeszłego roku (44 425 osób w 2022 roku i aż 55 326 osób w 2023 roku). Równie dobre były również statystyki za lipiec, według których Kraków odwiedziło o 150,1 proc. więcej turystów zagranicznych niż w lipcu zeszłego roku. W 2022 r. było to 55 339 osób, a w bieżącym roku - 138 418.
- Optymistycznie wyglądają też liczby dotyczące turystów krajowych. W czerwcu tego roku liczba krajowych turystów przyjeżdzających do Krakowa wzrosła o 36,8 proc. (z 496 680 w 2022 roku do 679 543 w 2023 roku), w lipcu zaś o 28,1 proc. (z 618 702 roku do 792 346 w 2023 roku) - wylicza krakowski magistrat.
Zmieniają się trendy
Jak na przełomie lipca i sierpnia br. wyjaśniał nam Łukasz Barłowski, Wiceprezes Krakowskiej Izby Turystyki: - Zmienia się forma zwiedzania i turyści są zainteresowani zindywidualizowanymi ofertami. Mocną pozycję zyskuje oferta gastronomiczna i związana z nią turystyka kulinarna oraz dodatkowe atrakcje kulturalne, jak koncerty czy festiwale na terenie miasta i okolic, które stają się głównym pretekstem do podróży i odwiedzania Krakowa. Jak również podkreślał, wśród najchętniej odwiedzanych miejsc w Krakowie trzeba wymienić Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny i kościół Mariacki.
Ważnym elementem dot. wspomnianych podróży kulinarnych jest tegoroczna edycja prestiżowego Przewodnika Michelin, w której aż 18 restauracji z Krakowa zostało wyróżnionych, w tym krakowska restauracja Bottiglieria 1881, która jako pierwsza w kraju otrzymała dwie gwiazdki. Jakość i smak krakowskiej kuchni to kolejny atut, który przyciąga do stolicy Małopolski. To m.in. tymi zaletami chwali się Kraków i zaprasza do odwiedzin.
Hitem tegorocznych wakacji były też krakowskie atrakcje wodne, a wśród nich nowe kąpielisko na Zakrzówku, Przylasek Rusiecki, Zalew Bagry, czy też park atrakcji wodnych w Parku Jordana.
Wysokie miejsce w rankingu
Według rankingu przygotowanego w sierpniu br. na zlecenie Booking.com, Kraków znalazł się wśród 10 europejskich miast docenionych przez turystów za kulturę i historię oraz dobrą kuchnię.
Jak mówią krakowscy urzędnicy - Niezaprzeczalnie dziedzictwo kulturowe od lat jest magnesem przyciągającym turystów do Krakowa, który w tym roku świętuje 45-lecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz 10-lecie uzyskania tytułu Miasta Literatury UNESCO.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów
Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta
