https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska uczelnia nawiązała współpracę z żołnierzami WOT. Będą budować kompetencje proobronne wśród studentów

Bartosz Dybała
Podpisanie umowy
Podpisanie umowy UP
Uniwersytet Pedagogiczny podpisał porozumienie o współpracy z 11. Małopolską Brygadą Obrony Terytorialnej. Dotyczy działania na rzecz szeroko rozumianej obronności państwa.

FLESZ - Kryzys na granicy

od 16 lat

Uczelnia podaje, że szczegóły umowy dotyczą między innymi wspólnej organizacji praktyk zawodowych dla studentów kierunków z zakresu obronności państwa i bezpieczeństwa narodowego oraz pozyskiwanie społecznej akceptacji dla polityki obronnej państwa.

- Mam nadzieję, że podpisane porozumienie przyczyni się do dobrej współpracy między Uniwersytetem Pedagogicznym a 11. Małopolską Brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej zarówno w ramach programu Legii Akademickiej, jak i budowania kompetencji proobronnych wśród naszych studentów - powiedział rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. Piotr Borek.

UP od 2017 roku realizuje program Legii Akademickiej. Od tego czasu w szkoleniu wzięło udział ponad siedmiuset studentów, kilkadziesiąt z tych osób czynnie służy w 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej i w kilku innych.

Na program Legii Akademickiej składa się szkolenie teoretyczne, realizowane na uczelni w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie i szkolenie praktyczne, odbywające się w czasie wakacji w jednostkach wojskowych i ośrodkach szkolenia.

Moduł teoretyczny obejmuje wykłady i pokazy prowadzone przez doświadczonych wykładowców (w przypadku Uniwersytetu Pedagogicznego są to nie tylko teoretycy, ale też żołnierze służby czynnej), uzupełnione samokształceniem na platformie e-learningowej oraz zajęciami w patronackiej jednostce wojskowej, czyli 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Po zaliczeniu tego etapu i złożeniu wniosku do komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień, student zostaje powołany na szkolenie praktyczne, po którym może uzyskać status szeregowego rezerwy lub podoficera (kaprala) rezerwy. Żołnierze po module podoficerskim mogą też odbyć szkolenie specjalistyczne, na przykład z zakresu cyberbezpieczeństwa, Żandarmerii Wojskowej czy Wojsk Specjalnych.

- W ubiegłym roku akademickim Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło moduł oficerski. To rozwiązanie dla studentów, którzy ukończyli moduł podoficerski w poprzednich edycjach programu. Nabór do modułu oficerskiego prowadzi komisja powołana przez dyrektora Biura do spraw Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" - informuje Dorota Rojek-Koryzna, rzecznik prasowy UP.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kolejne będzie porozumienie z episkopatem i uruchomienie na tej uczelni wydziału teologicznego
G
Gość
To jest pisowska uczelnia a nie pedagogiczna
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska