- Siadamy przed domowymi ekranami jak odbiorcy wieczornych programów informacyjnych przed telewizorami. Ale my nie po to, by dowiedzieć się czym żyje świat. To wiemy aż nadto z atakujących nas zewsząd newsów. W nadesłanych filmach chcemy znaleźć przyczyny zdarzeń i nadzieję, że będzie lepiej. Przyglądamy się niepospolitym bohaterom i ich wyjątkowym historiom. Dajemy się porwać misternym środkom filmowym. Jak w lustrze dostrzegamy w tych obrazach nasze lęki, zmagania, porażki i zwycięstwa. - komentuje dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat.
Dokumenty bez ograniczeń
Krótkie, długie, a czasem bardzo długie. Przed selekcjonerami filmów dokumentalnych sporo pracy, z którą poradzą sobie pod kierownictwem kuratorki sekcji Anity Piotrowskiej. Krytyczce filmowej „Tygodnika Powszechnego” i członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI towarzyszyć będą reżyser Grzegorz Zariczny, dziennikarz Marcin Stachowicz, reżyserka Clara Kleininger-Wanik, dziennikarz Tadeusz Marek oraz reżyserka Aniela Gabryel. Tylko pozornie mniej pracy będą mieć filmoznawca Maciej Gil i reżyserka Teresa Czepiec, którzy zajmą się krótkometrażowymi dokumentami.
Animacje i fabuły
Formy dowolne, tyle tylko, że ograniczone metrażem. Kuratorka sekcji, reżyserka Wiola Sowa i filmoznawczyni Olga Bobrowska wybiorą do programu 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego najciekawsze animacje z całego świata. Z kolei z różnorodnością krótkometrażowych fabuł skonfrontują się: filmoznawca Bartek Tesarz, reżyser Artur Wyrzykowski, filmoznawczyni Anna Waszczuk, dziennikarz Mateusz Demski, filmoznawczyni Marta Stańczyk oraz reżyser Jakub Radej.
Cztery konkursy
Zespół selekcjonerów wraz z dyrektorem festiwalu Krzysztofem Gieratem wybierze do połowy kwietnia tytuły, które zostaną zaprezentowane w czterech równorzędnych konkursach – trzech międzynarodowych: dokumentalnym, krótkometrażowym i DocFilmMusic oraz w konkursie polskim.
Fascynujące opowieści z całego świata trafią też do filmowych sekcji specjalnych. Jedną z nich będzie “Fokus na Rumunię” czyli przegląd najnowszej kinematografii z tamtego regionu. Jak co roku, najlepsze filmy naukowe trafią do cyklu Docs+Science przygotowanego przez Karola Jałochowskiego – dziennikarz tygodnika “Polityka”, fizyka i reżysera filmów dokumentalnych. Nie zabraknie też sekcji “Kids&Youth. Kino dla młodych”, za którą od kilku lat odpowiada Magdalena Walo.
Rekomendacje do Oscarów
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.
64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.
Rozmowa w cztery oczy najlepsza dla mózgu
