https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie Muzeum AK ma w swoich zbiorach prawdziwą perełkę. Mało kto o niej wie

Anna Piątkowska
"Klęska wrześniowa" to ostatni stworzony przez Tadeusza Kantora obraz
"Klęska wrześniowa" to ostatni stworzony przez Tadeusza Kantora obraz MK
"Klęska wrześniowa" to ostatni obraz w dorobku Tadeusza Kantora. Podarowany przez artystę oddziałowi krakowskiemu Związku Żołnierzy Armii Krajowej dla tworzącego się Muzeum AK. Dziś jest jednym z najcenniejszych muzealiów tej placówki.

Ostatni obraz Tadeusza Kantora tworzony przez artystę tuż przed śmiercią w grudniu 1990 roku datowany jest na 8 marca tego roku.

"Wykonany w formie kolażu przedstawia rozpiętą na krzyżu postać żołnierza w pozycji horyzontalnej. Deski stanowiące ramiona krzyża wykraczają poza ramę obrazu. Dzieło wykonane z drewnianego krosna, lnianego płótna nieklejonego (gruntowanego emulsją) oraz doszytego górnego pasu płótna. Aplikacja sukienna składa się z kurtki mundurowej, bryczesów, wysokiego buta z czarnej skóry - aplikacja łączona z płótnem dratwą oraz klejem" - czytamy w opisie pracy n stronie Muzeum AK.

W swoich ostatnich pracach Tadeusz Kantor powracał często do wydarzeń, które wpłynęły na jego losy i ukształtowały go, m.in. jednym z ostatnich przedstawień "Nigdy tu już nie powrócę" przywołuje "widma" aktorów ze swoich wcześniejszych spektakli, wraca do tematu wojny i okupacji w Krakowie, gdzie założył podziemny Teatr Niezależny.

Spuścizną Tadeusza Kantora w Krakowie opiekuje się Cricoteka, pod której pieczą znajduje się także Galeria-Pracownia artysty przy ul. Siennej 5/7, gdzie w latach 1987–1990 autor "Umarłej klasy" tworzył ostatnie dzieła swojego życia. Zachowały się tu meble, pisma, rysunki, przedmioty osobiste, pamiątki z podróży. Wystrój wnętrza uchyla rąbka tajemnicy osobowości twórcy, pozwala przyjrzeć się skromnym warunkom, które dla Tadeusza Kantora były wystarczające, by tworzyć.

Tadeusz Kantor - malarz, reżyser, scenograf i teoretyk sztuki - jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki powojennej. Przez większość swojego życia związany był z Krakowem. W latach 1934–1939 studiował na krakowskiej ASP, po wojnie tworzył Grupę Krakowską II skupiająca malarzy, tu tworzył swój teatr Cricot i Cricot 2. Zmarł 8 grudnia 1990 roku podczas pracy nad spektaklem "Dzisiaj są moje urodziny". Pochowany został na cmentarzu Rakowickim.

od 7 lat
Wideo

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska