https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie Muzeum AK ma w swoich zbiorach prawdziwą perełkę. Mało kto o niej wie

Anna Piątkowska
"Klęska wrześniowa" to ostatni stworzony przez Tadeusza Kantora obraz
"Klęska wrześniowa" to ostatni stworzony przez Tadeusza Kantora obraz MK
"Klęska wrześniowa" to ostatni obraz w dorobku Tadeusza Kantora. Podarowany przez artystę oddziałowi krakowskiemu Związku Żołnierzy Armii Krajowej dla tworzącego się Muzeum AK. Dziś jest jednym z najcenniejszych muzealiów tej placówki.

Ostatni obraz Tadeusza Kantora tworzony przez artystę tuż przed śmiercią w grudniu 1990 roku datowany jest na 8 marca tego roku.

"Wykonany w formie kolażu przedstawia rozpiętą na krzyżu postać żołnierza w pozycji horyzontalnej. Deski stanowiące ramiona krzyża wykraczają poza ramę obrazu. Dzieło wykonane z drewnianego krosna, lnianego płótna nieklejonego (gruntowanego emulsją) oraz doszytego górnego pasu płótna. Aplikacja sukienna składa się z kurtki mundurowej, bryczesów, wysokiego buta z czarnej skóry - aplikacja łączona z płótnem dratwą oraz klejem" - czytamy w opisie pracy n stronie Muzeum AK.

W swoich ostatnich pracach Tadeusz Kantor powracał często do wydarzeń, które wpłynęły na jego losy i ukształtowały go, m.in. jednym z ostatnich przedstawień "Nigdy tu już nie powrócę" przywołuje "widma" aktorów ze swoich wcześniejszych spektakli, wraca do tematu wojny i okupacji w Krakowie, gdzie założył podziemny Teatr Niezależny.

Spuścizną Tadeusza Kantora w Krakowie opiekuje się Cricoteka, pod której pieczą znajduje się także Galeria-Pracownia artysty przy ul. Siennej 5/7, gdzie w latach 1987–1990 autor "Umarłej klasy" tworzył ostatnie dzieła swojego życia. Zachowały się tu meble, pisma, rysunki, przedmioty osobiste, pamiątki z podróży. Wystrój wnętrza uchyla rąbka tajemnicy osobowości twórcy, pozwala przyjrzeć się skromnym warunkom, które dla Tadeusza Kantora były wystarczające, by tworzyć.

Tadeusz Kantor - malarz, reżyser, scenograf i teoretyk sztuki - jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki powojennej. Przez większość swojego życia związany był z Krakowem. W latach 1934–1939 studiował na krakowskiej ASP, po wojnie tworzył Grupę Krakowską II skupiająca malarzy, tu tworzył swój teatr Cricot i Cricot 2. Zmarł 8 grudnia 1990 roku podczas pracy nad spektaklem "Dzisiaj są moje urodziny". Pochowany został na cmentarzu Rakowickim.

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska