Uroczyste obchody wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się w Krakowie mszą św. w katedrze na Wawelu, której przewodniczył biskup pomocniczy krakowski Janusz Mastalski.
Po nabożeństwie pod pomnikiem Armii "Kraków" w kwaterze żołnierzy września '39 na cmentarzu Rakowickim, odbyły się uroczystości z asystą wojskową.
Tego poranka wielu Polaków nie obudził nastawiony budzik, ale przerażający ryk samolotów wroga, które przelatywały nad ich domami. Tak było chociażby po godz. 7.00 w Żuradzie, nieopodal Olkusza. To miejsce wyróżnia się jednak spośród innych tym, że to właśnie tam zestrzelone zostały pierwsze niemieckie bombowce. Dokonał tego polski pilot Władysław Gnyś, którego bohaterska postawa stała się odtąd symbolem jednoznacznego sprzeciwu wobec ataku Niemiec na Polskę. Kolejne dni września 1939 roku pokazały, że wielu było takich jak on. Jesteśmy winni pamięć tym, którzy stanęli do walki, bo nie godzili się na niczym nieuzasadnioną agresję III Rzeszy
- napisał wojewoda małopolski Łukasz Kmita w liście skierowanym do uczestników uroczystości.
Krakowskie obchody rocznicy niemieckiej agresji na Polskę przygotowali wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Krakowie. Dzięki współpracy instytucji w ubiegłych latach została także wyremontowana kwatera Żołnierzy Września 1939 r. na cmentarzu Rakowickim.
Spacerem historycznym prowadzącym przez miejsca związane z dziejami krakowskiej konspiracji upamiętniło rocznicę wybuchu II wojny światowej Muzeum AK. Trasa spaceru wiedzie szlakiem od Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Matejki, przez ul. Sławkowską 7, Pałac Sztuki, Teatr Bagatela, Uniwersytet Jagielloński, ul. Straszewskiego 24, ul. Wiślną 3, pasaż Bielaka, ul. św. Krzyża 1.
Aby utrzymać pamięć kolejnych pokoleń o tych trudnych wydarzeniach, należy pielęgnować historię lokalną, mówiącą o dziejach małej ojczyzny – to idea przyświecająca organizatorom rocznicowego spaceru.
1 września to także Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP, w związku z czym na budynkach urzędu miasta pojawią się flagi państwowe, a wieczorem w barwach narodowych podświetlone zostaną hala Tauron Areny, kładka o. Bernatka oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach.
Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony 1 września, został ustanowiony 25 kwietnia 1997 r. przez Sejm RP jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych.
