https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Król Karol III odwiedzi Kraków. Pałac Buckingham potwierdził plan wizyty brytyjskiego monarchy w Polsce

Aleksandra Łabędź
29 kwietnia 2008 r. - ostatnia wizyta księcia Karola w Krakowie
29 kwietnia 2008 r. - ostatnia wizyta księcia Karola w Krakowie Fot. Wojciech Matusik / POLSKAPR
Wielkimi krokami zbliża się pierwsza - od czasu jego koronacji - wizyta króla Wielkiej Brytanii Karola III w Polsce. W poniedziałek, 13 stycznia pałac Buckingham wydał oświadczenie w tej sprawie. Monarcha planuje odwiedzić Oświęcim i Kraków.

Oświęcim, Kraków i spotkanie z prezydentem Polski

- Król weźmie udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w Polsce (27 stycznia 2025 r. red.) - poinformował 13 stycznia br. w oficjalnym komunikacie pałac Buckingham.

Dalej czytamy, że: - Król weźmie udział w nabożeństwie upamiętniającym w Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau w Polsce 80. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w dniu 27 stycznia 1945 r. Przed uroczystościami Jego Królewska Mość spotka się z członkami lokalnej społeczności w Krakowie.

- Jego Królewska Mość spotka się także z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Będzie to piąta wizyta króla w Polsce; do ostatnich wizyt należą: w 2008 r. z Jej Królewską Mością Królową, gdy była księżną Kornwalii, oraz w 2010 r. w ramach szerszej europejskiej podróży na Węgry i do Czech - informuje pałac Buckingham.

Pierwsza wizyta króla Karola III w Polsce po koronacji

29 kwietnia 2008 roku obecny król Wielkiej Brytanii, wówczas jeszcze książę, po raz ostatni odwiedził Kraków. Wcześniej w stolicy Małopolski wizytował w 1993 i 2002 roku.

W 2008 roku głównym celem jego wizyty w Krakowie było otwarcie Centrum Społeczności Żydowskiej przy ul. Miodowej, przy którego powstaniu kluczową rolę odegrał właśnie nowy król Anglii.

- 29 kwietnia 2008 roku Karol i jego żona Camilla przyjechali do Krakowa i otworzyli nasze centrum. Spędzili u nas cały dzień. Ja byłem „przewodnikiem” króla, pokazałem mu cały budynek, cały czas był ze mną. To był dla mnie wielki zaszczyt – bez niego przecież nie byłoby naszej organizacji. Gdyby nie jego pomoc, nie wiem jak wyglądałaby przyszłość społeczności żydowskiej w Krakowie - mówił w rozmowie z Gazetą Krakowską Jonathan Ornstein, dyrektor krakowskiego JCC (Jewish Community Centre).

Tłumaczył również, że kontakt z pałacem Buckingham cały czas jest utrzymywany: - Co pół roku, co rok, otrzymujemy informacje od pałacu, że Karol prosi o raport. Chce wiedzieć co się u nas dzieje, co nowego słychać. My wtedy oczywiście sporządzamy taki raport, wysyłamy zdjęcia do pałacu, do jego biura. To nie jest tak, że utworzył JCC i przestał się interesować naszą społecznością – mamy ten kontakt i utrzymujemy go.

Z kolei w 2002 r. książę odebrał z rąk ówczesnego prezydenta miasta Andrzeja Gołasia złoty medal "Kraków 2000". Po tej wizycie zaangażował się mocno, obejmując patronat i pomagając w zbiórce funduszy, w budowę Centrum Społeczności Żydowskiej na Kazimierzu. Wówczas odwiedził również Kościół Mariacki, Sukiennice i Zamek Królewski na Wawelu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska