https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krynica chce mieć muzeum i teatr w pustym zabytku

Stanisław Śmierciak
Dawne Łazienki Borowinowe są niczym wrota na deptak
Dawne Łazienki Borowinowe są niczym wrota na deptak Stanisław Śmierciak
Krynica-Zdrój świętuje 220-lecie. Burmistrz Dariusz Reśko zabiega, by urodzinowym prezentem dla miasta było muzeum barwnych dziejów kurortu i teatr kameralny. Obydwie placówki mogłyby mieć siedzibę w niszczejących i nieużytkowanych zabytkowych budynkach przy wejściu na deptak od strony poczty.

Burmistrz Reśko przekonuje, że na cele muzealne najlepsze są dawne Łazienki Borowinowe. To obiekt piękny i zabytkowy, na dodatek położony w najbardziej reprezentacyjnym miejscu w centru uzdrowiska.

- Łazienki Borowinowe są własnością spółki skarbu państwa Uzdrowisko Krynica-Żegiestów - wyjaśnia burmistrz. - Występowaliśmy, jako samorząd lokalny, do jej zarządu o przekazanie tego budynku, choćby w ramach uregulowania długów podatkowych wobec miasta. Częste zmiany prezesów w uzdrowisku uniemożliwiają jednak dokończenie pertraktacji. Teraz znów czekamy na wybór nowego prezesa, by powrócić do sprawy.

Spółka uzdrowiskowa przejawia jednak chęć samodzielnego zagospodarowania niszczejącego zabytku na nowoczesną stację dializ. Do tego potrzebna jest opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków - jeszcze jej nie ma, ale władze Krynicy-Zdroju liczą, że konserwator będzie przeciwny poważnym przeróbkom obiektu, które byłyby niezbędne dla stacji dializ. Dariusz Reśko wskazuje ponadto, że spółka uzdrowiskowa dysponuje innymi budynkami, znacznie bardziej nadającymi się dla potrzeb dializowanych.

Argumentem, by dawne Łazienki Borowinowe stały się muzeum, a więc placówką kultury, jest ich sąsiedztwo z niewykorzystywanym od dawna wielkim budynkiem starej kotłowni węglowej uzdrowiska. Dla tego obiektu burmistrz Reśko widzi rolę teatru kameralnego na 200-300 miejsc. Takiej placówki Krynica nie ma. Sala koncertowa w Głównej Pijalni Zdrojowej przestanie nowiem istnieć po realizowanej w tym roku modernizacji i rozbudowie tego obiektu. Przewdziano dla niego funkcję sali kongresowej i wystawienniczej.

Samorząd Krynicy-Zdroju nie ma własnych pieniędzy na adaptację obydwu obiektów na nowe cele. Konsultuje jednak szanse współdziałania w tym zakresie z marszałkiem Małopolski. To istotne, bo Ministerstwo Skarbu Państwa rozważa możliwość przekazania spółki uzdrowiskowej samorządowi województwa małopolskiego.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kryniczanin
W Krynicy istnieje znacznie nowszy, stanowiący własność gminy, budynek Kina "Jaworzyna" Niszczeje od lat. A pan burmistrz szuka nie wiadomo czego. Chyba dla zamydlenia oczu mieszkańcom.
S
Stefan
Pan burmistrz Reśko bardzo dużo mówi a bardzo mało robi. Już mało kto nabiera się na te puste frazesy. Reśko co po sobie zostawisz oprócz długów i dziur w drogach ?
J
Jan z Krynicy
wierzę mocno ba, jestem pewny, że referendum będzie udane i Reśko zostanie odwołany. Pytanie tylko kto zasiądzie na jego miejscu. Jest kilku wartościowych kandydatów ale dobrze byłoby aby dogadali sie i wyłonili jednego.
z
zorientowana
podobno referendum zbliża się wielkimi krokami. takiej stagnacji jak obecnie nie było nawet w najgorszych czasach komuny. Krynica ma już 40 mln zł zadłużenia a żadnych nowych znaczących inwestycji nie widać. Dużo opowiadania o tym co będzie tylko nie wiadomo kiedy i skąd weźmie na to pieniądze.
k
kryniczanin
Pan sobie nie radzisz nawet z dziurami w drogach. Już mamy asfaltowe muzeum wzdłuż całej Krynicy. Muzealny jest też styl rządzenia Krynicą - jak w poprzedniej epoce. Takie krynickie Deja Vu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska