Lata 30. Piękny, słoneczny dzień w krynickim uzdrowisku. Ogrody przy polanie Janówka tętnią życiem, a parkowe ławki oblegają mieszkańcy i kuracjusze. Niektóre damy na czarno-białych zdjęciach kryją delikatną cerę pod parasolkami.
Zachowane w świetnym stanie archiwalne fotografie przetrwały, a burmistrz Dariusz Reśko ma nadzieję, że ten klimat i ta sceneria zostanie już niebawem odtworzona w ścisłej strefie uzdrowiskowej miasta. Do życia przywrócony zostanie reprezentacyjny „zielony salon uzdrowiskowy”.
Zmieni się historyczne centrum Krynicy. W tej części uzdrowiska zaaranżowana zostanie przestrzeń do wypoczynku. W realizacji zamierzenia pomoże dofinansowanie, o które gmina wystarała się z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa małopolskiego. Wartość projektu wynosi prawie sześć milionów złotych z czego krynickie uzdrowisko uzyskało prawie 75 procent dofinansowania czyli około 4,5 mln złotych.
Na polanie Janówka, nieopodal pijalni Jana i Józefa, w pobliżu placu Dietla powstanie modernistyczny ogród z nowymi roślinami, ale też reprezentacyjny plac z fontanną i stylowymi latarniami.
Ułożone zostaną nowe ścieżki i chodniki. Pojawią się dwie aleje parkowe - jedna od strony pijalni Jana i Józefa w kierunku północno-wschodnim, a druga nieopodal dawnego toru saneczkowego. Przebudowane zostanie także koryto potoku Palenica.
- Te szykowane atrakcje są częścią naszego dużego programu pod nazwą „Kurort Krynica”, który zakłada zmodernizowanie uzdrowiskowej części miasta - mówi burmistrz Dariusz Reśko.
Gdzie pojechać w weekend? Urokliwe kolory jesieni w Krynicy! [ZDJĘCIA]
W ramach projektu o kilka metrów przesunięty zostanie również pomnik związanego z Krynicą Nikifora, malarza prymitywisty. Figura autorstwa profesora Czesława Dźwigaja, znajdująca się przy al. Nowotarskiego, zostanie efektownie wyeksponowana. - Pragnę uspokoić mieszkańców i kuracjuszy. Będzie to jedynie kosmetyczna zmiana. Chodzi o lepsze wkomponowanie go w teren - mówi Reśko. Projekt ma być zakończony do 30 czerwca 2019 roku.
Z kolei Muszyna chce zagospodarować teren wokół źródeł wód mineralnych: Grunwald, Milusia i Anna.
W miejscu, w którym znajduje się źródło Grunwald, zostanie wybudowana altana rekreacyjna wraz z punktem poboru wody mineralnej, będą ławeczki i kwiaty.
Powody do radości będą miały także dzieciaki, bo dla nich zaaranżowany zostanie plac zabaw.
Zmieni się też otoczenie źródła Anna. W krajobraz wpisze się metalowa altana. Gmina zainwestuje też w ujęcie wody mineralnej Milusia, które jest w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Muszynie.
Inwestycje te uda się zrealizować dzięki dofinansowaniu jakie gmina Muszyna uzyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu wynosi prawie 990 tys. złotych, w tym dofinansowanie to ponad 741 tys. zł. Gmina dokłada do tych zadań ponad 248 tys. zł.
Zakończenie projektu przewidziane jest we wrześniu przyszłego roku.
- Są to kolejne inwestycje, które realizujemy ze środków przeznaczonych dla uzdrowisk - mówi burmistrz Jan Golba. - Źródła wody mineralnej i ich otoczenie, dzięki pozyskanym środkom zyskają nowy blask. Wody będą ogólnodostępne. Nie trzeba będzie za nie płacić To w skali kraju ewenement, bo dzisiaj nie ma chyba uzdrowisk, gdzie nie płaciłoby się za mineralną - zachwala Golba.
Inwestycje przy Pijalni Milusia są już w końcowej fazie. Jeszcze w tym roku będą rozpoczęte i zakończone prace przy pijalni Anna. Natomiast efekty rewitalizacji przestrzeni przy pijalni Grunwald będą widoczne w 2018 roku.
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 22
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto