Stefan Półchłopek urodził się 21 listopada 1916 r. w Krośnie, ale przez większość młodzieńczych lat i całe dorosłe życie jego małą ojczyzną było uzdrowisko pod Górą Parkową. Podczas okupacji przeszedł trzy obozy koncentracyjne - Auschwitz, Sachsenhausen i Buchenwald. W 1945 r., po powrocie do Krynicy, rzucił się w wir pracy u podstaw. Organizował tutaj ośrodek wczasów pracowniczych. Przed laty opowiadał, jak to transporty węgla dla domów wczasowych jechały ze Śląska przez Słowację, bo tunel w Żegiestowie był nieprzejezdny.
W 1956 r. Stefan Półchłopek został przewodniczącym prezydium Miejskiej Rady Narodowej. To pod jego kierownictwem przyjęto dwa lata później plan rozwoju Krynicy, którego efekty (m.in. kino "Jaworzyna" i osiedla mieszkaniowe) są do dzisiaj widoczne. Z jego inicjatywy zorganizowano dwukrotnie mistrzostwa świata w saneczkarstwie i festiwal imienia Jana Kiepury. Postarał się, aby godziwą opieką otoczono genialnego malarza prymitywistę Nikifora - Epifaniusza Drowniaka.
Więcej o Półchłopku, któremu Krynica tak wiele zawdzięcza, w piątkowym magazynie "Krakowskiej". Uroczysty pogrzeb odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail