Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krynica Zdrój. Część seniorów nie chce się szczepić szczepionkami Pfizer i Moderna. Domagają się preparatu AstraZeneca

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Na razie w Polsce dostępne są szczepionki trzech firm BioNtech-Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca
Na razie w Polsce dostępne są szczepionki trzech firm BioNtech-Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca fot. Łukasz Kaczanowski
Dyrekcja Szpitala Powiatowego im dr J. Dietla w Krynicy-Zdroju apeluje do seniorów, aby nie rezygnowali ze szczepień preparatami firm BioNtech-Pfizer i Moderna. Okazuje się, że część krynickich seniorów woli szczepionkę firmy AstraZeneca i domaga się zmiany preparatu. Sławomir Kmak, dyrektor krynickiej lecznicy tłumaczy, że szpital nie może rozdzielać szczepionek kierując się życzeniami poszczególnych osób. Przekonuje również, że obydwa preparaty dedykowane dla seniorów są bezpieczne i skuteczne.

FLESZ - Rząd przywróci część obostrzeń?

Krynicki Szpital Powiatowy im dr J. Dietla to placówka, która prowadzi szczepienia populacyjne, a więc przeznaczone nie tylko dla grupy zerowej i nauczycieli, ale także dla seniorów.

- Niestety obserwujemy niepokojący trend u starszych osób uprawnionych do szczepienia - mówi dyrektor.

Część seniorów odmawia szczepienia preparatami firm Pfizer i Moderna, i chce je zamienić na szczepionkę AstraZeneca, która jest przeznaczona dla nauczycieli.

- Osoby chcące samodzielnie wybrać szczepionkę nie potrafią wyjaśnić, dlaczego nie chcą zaszczepić się przeznaczonymi dla nich preparatami - wyjaśnia Sławomir Kmak i dodaje, że obydwie szczepionki są bezpieczne i skuteczne.

Tłumaczy również, że szpital nie może samodzielnie decydować o tym, jakim preparatem zostanie zaszczepiona dana osoba.

- To są odgórne, ministerialne zarządzenia, których musimy przestrzegać. Zgodnie z tymi zaleceniami seniorzy mogą korzystać ze szczepionek Pfizer i Moderna, zaś nauczyciele z AstraZeneca - kontynuuje dyrektor krynickiej lecznicy.

Szpital powiatowy w Krynicy - Zdroju rozpoczął szczepienia na początku stycznia. Od tego czasu udało się zaszczepić około 4 tys. osób. Dziennie placówka jest w stanie podać preparat 60 - 70 seniorom.

Szpitale w Nowym Sączu i Limanowej nie mają żadnych problemów

Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu oraz Szpital Powiatowy im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej nie mają na szczęście podobnych jak Krynica problemów. Obydwie placówki nie prowadzą szczepień populacyjnych, zaś osoby z grupy zero oraz nauczyciele nie mają problemów z przyjęciem dedykowanych dla nich preparatów.

- Jak na razie personel nie zgłaszał nam żadnych problemów związanych z odmową przyjęcia szczepionek - mówią zgodnie Agnieszka Zelek - Rachtan, rzeczniczka sądeckiego szpitala oraz Marcin Radzięta, dyrektor limanowskiej lecznicy.

Obydwoje podkreślają również, że osoby z grupy zero oraz nauczyciele, którzy zdecydowali się zaszczepić, wiedzą jakie preparaty zostaną wykorzystane w ich przypadku.

- Jeśli ktoś ma jakieś pytania czy wątpliwości nasz personel jest gotowy do udzielenia wszelkich wyjaśnień - deklaruje Marcin Radzięta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska