FLESZ - Wyższe podatki dla zagranicznych firm?

Ponad 1500 uczestników online, ponad 600 wydanych identyfikatorów, blisko 60 paneli i dyskusji na czterech scenach – tak w liczbach można podsumować konferencję Cybersec CEE Regions & Cities w Krynicy-Zdroju. To oczywiście kilka razy mniej niż gromadziło dotychczas organizowane przez Instytut Studiów Wschodnich Forum Ekonomiczne.
- Nie porównywałbym spotkania z prawie 30-letnią historią, które ma wielowątkowy charakter, z wydarzeniem, które debiutuje i jest skupione wokół jednego tematu i jest konferencją bardziej specjalistyczną. Zarówno Forum Ekonomiczne jest ważne dla rozwoju Polski i będę mu kibicował, jak również konferencja Cybersec. Bardzo dobrze się stało, że po przeniesieniu Forum do Karpacza mamy kolejne wielkie wydarzenie, które będzie się u nas rozwijać – zaznacza poseł Patryk Wicher, nie tylko gość konferencji, ale także uczestnik jednego z paneli.
Dlaczego po zapowiedzi forum o tematyce gospodarczej zawężono jego zakres tematyczny?
- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że kilkanaście ostatnich miesięcy całkowicie zmieniło świat, w każdym jego aspekcie. Czas pandemii był bez wątpienia momentem cyfrowego przyspieszenia. Na niespotykaną dotąd skalę musieliśmy się skupić na bezpieczeństwie cyfrowym – wyjaśnia marszałek Witold Kozłowski.
To właśnie Województwo Małopolskie był głównym partnerem imprezy, którą przygotował krakowski Instytut Kościuszki. Oprócz wspomnianych paneli dyskusyjnych, gali Nagrody Gospodarczej Województwa Małopolskiego na konferencji Cybersec zagościł prezydent Andrzej Duda, wygłaszając referat o bezpieczeństwie cyberprzestrzeni i spotykając się z przedstawicielami polskich uczelni oraz z przedstawicielami polskich firm sektora IT.
- Prezydent goszcząc na konferencji, wskazał, że ma ona wielki poziom i prestiż – zaznacza Piotr Ryba.
Burmistrz Krynicy-Zdroju jest nie tylko zadowolony z przebiegu Cybersec, ale z dwóch imprez mu towarzyszących: Europejskiego Festiwalu Biegowego i Małopolskiego Festiwalu Smaku.
- Tysiące ludzi przewinęło się codziennie przez deptak. Turystów i kryniczan, którzy np. nie uczestniczyli w konferencji Cybersec lub nie startowali w biegach przypadł do gustu Festiwal Smaku. Regionalne specjały cieszyły się takim wzięciem, że naszym gospodyniom skończyły się przed czasem. Jesteśmy zadowoleni, nie tylko z tego, że nie mamy całego deptaka zastawionego namiotami. W tym kierunku powinniśmy iść: duże imprezy kongresowe, sportowe i kulinarne na jednym deptaku, ale bez zagradzania przestrzeni i budowy na kilka miesięcy obiektów, które utrudniają życie turystom i mieszkańcom. Takie wydarzenia mają przede wszystkim służyć ludziom, a nie być maszynką do robienia pieniędzy – zaznacza Ryba.
Krynica-Zdrój ma podpisaną umowę na 10 lat z Instytutem Kościuszki i z Fundacją „Na Ratunek” na organizację Cybersec i Europejskiego Festiwalu Biegów. Już podczas imprezy rozmawiano nad jej przyszłoroczna edycją i możliwością poszerzenia konferencji o tematy gospodarcze i społeczne. Dobrą wiadomością jest również to, że do sierpnia przyszłego roku ma skończyć się całkowity remont deptaka, na którym prace ograniczyły wspomniane wydarzenia.
- Sezon na grzyby trwa. Pani Marta z Muszyny pokazała swoje zbiory
- Pięciogwiazdkowy hotel w słynnym uzdrowisku będzie gotowy w przyszłym roku!
- Sławy w Nowym Sączu. Był Jarosław Kaczyński, teraz pojawił się Jaś Fasola z misiem
- Odpust w sądeckiej bazylice znów przyciągnął tłumy wiernych
- Gmach Instytutu Ekonomicznego powstaje w ekspresowym tempie. Zobaczcie sami