Wśród nich nie brakuje ważnych nazwisk polskiej i europejskiej polityki i biznesu, na czele z prezydentem Bronisławem Komorowskim, przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem. Z przyjazdu w ostatniej chwili zrezygnował natomiast prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.
Dla uczestników forum zarezerwowano wszystkie najlepsze hotele, sanatoria i pensjonaty. Kto w tym tygodniu chciał wynająć pokój hotelowy pod Górą Parkową, powinien przełożyć przyjazd.
Organizator imprezy - Instytut Wschodni - na cztery dni zaplanował 130 dyskusji panelowych i konferencji. Aby wszystkie obsłużyć, wyrósł potężny namiot koło Nowego Domu Zdrojowego. Główny temat obrad to konsekwencje traktatu lizbońskiego dla UE.
Największym wyzwaniem jest dowiezienie uczestników do uzdrowiska. Nieczynna jest wciąż linia kolejowa z Nowego Sącza do Krynicy. Dla najważniejszych i najbogatszych przygotowano dwa śmigłowce eurocopter, które będą kursować z lotniska w Balicach. Reszta ma być dowożona specjalnymi autobusami lub dotrze indywidualnie własnymi samochodami. Forum w Krynicy towarzyszą też inne fora - Inwestycyjne w Tarnowie, Regionów w Muszynie i Młodych Liderów w Nowym Sączu. Dlatego sprowadzono flotę limuzyn i busów, które posłużą do transportu między miejscami zakwaterowania i obrad. Niestety, transport uczestników nie będzie prosty. Kolejne powodzie uszkodziły m.in. główną drogę z Nowego Sącza do Krynicy-Zdroju, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie zrobiła prawie nic, by przed imprezą roku na Sądecczyźnie udrożnić trasę. Na niektórych odcinkach ruch odbywa się wahadłowo.
Mimo to Krynica szykuje się do najazdu świetnych gości. Prócz wymienionych wcześniej, udział zapowiedzieli m.in. były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, wicepremier Gruzji Giorgi Baramidze i minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere. W "polskim Davos", jak z pewną przesadą zwie się krynickie forum, znajdą czas także na nieoficjalne spotkania i bankiety. Najważniejszy zaplanowano już dziś wieczorem w Pijalni Głównej. W jego trakcie, przy dobrym winie i innych specjałach, wręczone zostaną prestiżowe nagrody Forum Ekonomicznego.
Kolejny wielki bankiet przygotowano na czwartkowy wieczór. Będzie on międzynarodową promocją Krakowa. Tegoroczna impreza stała dłuższy czas pod znakiem zapytania. Instytut Wschodni rozważał zmianę miejsca organizacji z Krynicy na Sopot, Poznań lub Kraków. Ostatecznie wybrano jednak Krynicę , której samorząd i przedsiębiorstwo uzdrowiskowe (wsparte finansowo przez władze Małopolski) zobowiązały się poprawić infrastrukturę konferencyjną, w tym zmodernizować Pijalnię Główną - centralne miejsce debat.
Burmistrz Krynicy-Zdroju Emil Bodziony nie ma wątpliwości, że forum to niepowtarzalna szansa na promocję uzdrowiska. - O takiej reklamie moglibyśmy tylko pomarzyć, gdyby nie to forum. Dzięki niemu nazwa Krynica-Zdrój pojawi się niezliczoną liczbę razy w mediach na całym świecie. I to w bardzo korzystnym kontekście - podkreśla burmistrz Bodziony. - Informacje o naszym mieście znajdą się też w materiałach adresowanych do wpływowych i zamożnych osób, o które toczymy od lat walkę z wieloma innymi atrakcyjnymi miejscowościami Polski, Europy, świata. Ci ludzie będą w przyszłości przynosić zyski naszym hotelarzom, restauratorom, właścicielom sanatoriów i wyciągów - dodaje burmistrz.
Samorząd krynicki w tym roku wydał prawie 400 tys. zł na postawienie namiotu na deptaku. W programie promocyjno-rekreacyjnym imprezy zaplanowano kilkadziesiąt wycieczek dla gości w najatrakcyjniejsze punkty Krynicy. Najwięcej chętnych jest na wyjazd koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką oraz na przejażdżki dorożkami szlakiem cerkiewek.
Nagrody
Głównym partnerem Forum Ekonomicznego jest od tego roku województwo małopolskie.
W trakcie imprezy przyznane zostaną m.in. Małopolskie Nagrody Gospodarcze, ustanowione przez władze województwa. Otrzymają je: Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex Wadowice, Frank Wagenbauer, prezes zarządu Capgemini Polska, Krzysztof Witkowski, prezes spółki Bruk-Bet oraz prof. Antoni Tajduś, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
