Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój. W uzdrowisku przeprowadzą płytki odwiert geotermalny. Ministerstwo ma nowe rozwiązanie na pozyskiwania ekologicznego ciepła

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
O tzw. płytkich odwiertach geotermalnych mówił podczas konferencji w Krynicy -Zdroju główny geolog kraju  i sekretarz stanu Piotr Dziadzio( na zdj. w środku)
O tzw. płytkich odwiertach geotermalnych mówił podczas konferencji w Krynicy -Zdroju główny geolog kraju i sekretarz stanu Piotr Dziadzio( na zdj. w środku) Joanna Mrozek
Krynica-Zdrój oraz Rabka-Zdrój to jedne z pierwszych uzdrowisk, w których zostaną przeprowadzone odwierty geotermalne. To szansa dla mieszkańców tych miast, aby pozyskać alternatywne i w stu procentach "czyste" źródło ciepła, ale także tańsze. Wkrótce ruszy nabór do programu. Planowany odwiert pokaże, gdzie w uzdrowisku da się wykorzystać ciepło z Ziemi.

Europę czekają chłodne miesiące. KE przedstawiła program oszczędzania energii

od 16 lat

Resort klimatu i środowiska przygotował wieloletni program rozwoju geotermii w Polsce, który uwzględnia potencjał tzw. płytkiej geotermii pod wykorzystanie gruntowych pomp ciepła. Mowa o energii pochodzącej w płytkich części Ziemi, czyli z głębokości sięgającej do 150 metrów. Ta jest bezemisyjna oraz dostępna przez 365 dni niezależnie od warunków pogodowych. Obok Krynicy zakwalifikowano do niego także Rabkę. Pierwszym etapem będą badania i tworzenie mapy wód mineralnych oraz próbny odwiert płytki geotermalny, w celu stworzenia geotermii nisko temperaturowej.

- Alternatywą dla wykorzystania potencjału ziemi jest właśnie energia geotermalna. Mówimy tutaj o temperaturze, która jest zgromadzona na głębokości 100-150 metrów. Musimy zwiększyć wykorzystanie płytkiej energii geotermalnej. Efektem tego jest nie tylko poprawa jakości życia, ale także powietrza - mówił podsekretarz stanu i główny geolog kraju Piotr Dziadzio z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Eksperymentalny odwiert w uzdrowisku

Krynica-Zdrój jest jedną z nielicznych miejscowości, w której zostanie przeprowadzony eksperymentalny odwiert. Pozwoli to zbadać i ocenić zasoby wód termalnych, które mogą stać się lokalnymi zasobami dla produkcji energii cieplnej. Zostanie to określone na podstawie map geotermalnych, które powinny zostać opracowane jeszcze jesienią.

- Czekamy na otwarcie naboru wniosków, który powinien się rozpocząć wkrótce. Oczywiście skwapliwie skorzystamy z tej szansy jaka się otwiera przez Krynicą-Zdrój, czyli włączenie kolejnego, alternatywnego czystego źródła energii. Dzięki czemu można będzie ogrzewać przede wszystkim gospodarstwa indywidualne - mówi Piotr Ryba, burmistrz Krynicy -Zdroju.

Krynica-Zdrój jest bogata w złoża wód mineralnych, odwierty będą możliwe tylko w takich miejscach, które nie naruszą złóż mineralnych. Dopiero po analizie będzie można określić ile odwiertów będzie mogło tam powstać.

- Im będzie ich więcej tym bardziej będziemy zachęcać mieszkańców do składania wniosków, jest na to dofinansowanie. Ten pilotaż dużo nam pokaże i też będziemy chcieli postawić taki budynek przedstawiający doświadczalnie jak wygląda ogrzewanie za pomocą ciepła, które pochodzi z ziemi - dodaje Ryba.

W Krynicy-Zdrój pierwszy pilotażowy odwiert miałby się odbyć na działce gminnej na Czarnym Potoku. Trzeba jednak poczekać na dokumentację geologiczną, będzie to pierwszy krok do możliwości pozyskiwania energii z płytkiej warstwy ziemi.

Jakiś czas temu wykonano głęboki odwiert na ok. 2,5 km przy dolnej stacji kolei gondolowej. Planowo miał mieć on 7 kilometrów, jednak inwestycja nie doszła do skutku z powodu wysokich kosztów inwestycji, aż 140 mln zł i wysokie ryzyko porażki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska