https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kryniczanki chcą rodzić "pod gazem"

Stanisław Śmierciak
Agnieszka Nieć zdecydowała się na poród "pod gazem" i mogła uśmiechać się do osób przyjmujących na świat jej córeczkę
Agnieszka Nieć zdecydowała się na poród "pod gazem" i mogła uśmiechać się do osób przyjmujących na świat jej córeczkę Stanisław Śmierciak
Tylko w nocy z czwartku na piątek na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Powiatowego im. Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju przyjęto aż cztery porody. Wszystkie rodzące chciały skorzystać ze znieczulenia gazem rozweselającym.

Czytaj także: Krynica-Zdrój: nowe oblicze centrum za 30 mln zł

Użycie podtlenku azotu podczas porodu jest absolutną nowością w krynickiej lecznicy. Stosowany jest dopiero od 1 sierpnia. - Aparatura nie była zbyt kosztowna i skomplikowana - mówi Sławomir Kmak, pełniący obowiązki dyrektora szpitala w Krynicy.

Drogi jest sam gaz. Kosztuje około 40 tysięcy złotych rocznie. Pokrycie wydatku wzięły na siebie samorządy gmin z rejonu krynickiej placówki. - Bałam się bólów porodowych i ewentualnego znieczulenia dokręgosłupowego. A tak, kiedy było ciężko, sięgałam po ustnik do butelki z gazem, robiłam kilka wdechów i było znacznie łatwiej - wyznaje Agnieszka Nieć z Żeleźnikowej Małej, która w piątek w południe urodziła córeczkę (waga - 2700 g, wzrost - 51 cm).

Ordynator położnictwa i ginekologii, lekarz Janusz Sztetner wyjaśnia, że podtlenek azotu ma podwójne działanie. Łagodzi on odczuwanie bólu, ale także zdecydowanie zmniejsza napięcie mięśniowe. - Te kilka dni z użyciem gazu rozweselającego pozwala twierdzić, że poród "pod gazem" przebiega znacznie szybciej niż bez stosowania tego środka - przekonuje Janusz Sztetner. - Takie są też informacje w literaturze fachowej.

Bożena z Krynicy (nie chce ujawniać nazwiska) urodziła ostatnio swoje trzecie dziecko. Ma porównanie bólu przy porodzie zwyczajnym i tym z użyciem gazu rozweselającego. - Teraz powiłam synka szybko, bez wielogodzinnych męczarni - opowiada uśmiechnięta.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail

Zapisz się do newslettera!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
rem
jest przy tym ubaw "po pachy"
n
nabuchodonozor
Nie tak pisze się nazwisko Pana Ordynatora! Proszę o pilną poprawkę.
t
trytus
A co bedzie jak sie pomylom i dadza ci innego gazu jak na przyklad naturalneho albo jeszcze gorzej jakiegos gazu bojowego. Przeciez gazu nie widac wiec o pomylke latwo i wciagnie se taka i umrze w czasie powijania dziecka.
d
dren
I w innych miastach Małopolski
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska