Dokument, który w ub. tygodniu trafił na biurku dyrekcji CO, to reakcja lekarzy zatrudnionych w klinice onkologii na rezygnację ich szefa – dr n. med. Marka Ziobro. Kierownik kliniki zdecydował się na odejście ze swojego stanowiska po tym, jak dyrekcja placówki zażądała od niego przeprowadzania redukcji etatów w jego zespole i zmniejszenia liczby personelu o 10 proc. - Uznałem, że to niemożliwe, bo w tak okrojonym składzie na dłuższą metę nie będziemy w stanie zapewnić opieki wszystkim pacjentom – tłumaczy dr Ziobro.
W geście solidarności ze swoim szefem, wypowiedzenia zdecydowało się złożyć dziewięciu onkologów „Pragniemy poinformować, że powyższą decyzję podejmujemy z żalem, jednakże mamy nadzieję, że 100 proc. redukcja etatów lekarzy specjalistów zatrudnionych w Klinice Onkologii Klinicznej poprawi trudną sytuację finansową Instytutu” napisali oni w piśmie do dyrektora krakowskiego oddziału Centrum Onkologii dr n. med. Konrada Dziobka.
Na razie wszyscy medycy bez zmian przyjmują swoich pacjentów w poradni specjalistycznej oraz na 28-łóżkowym oddziale, bo obowiązuje ich trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli do porozumienia z dyrekcją szpitala nie dojdzie, od września chorzy z rakiem - wymagający np. chemioterapii - zostaną jednak bez opieki.
Jak informują lekarze, do tej pory nikt z kierownictwa instytutu nie podjął z nimi rozmów w tej sprawie. Dr hab. med. Elżbieta Łuczyńska, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału Centrum Onkologii przekonuje, że spotkania są w planach. - Aby wyjaśnić powody złożenia wypowiedzeń przez poszczególnych lekarzy, dyrekcja będzie z nimi rozmawiać indywidualnie – informuje doc. Łuczyńska, dodając, że obecnie w „obiegu prawnym” jest siedem wypowiedzeń.
Jak tłumaczy doc. Łuczyńska, Klinika Onkologii Klinicznej zatrudniająca obecnie 54 osoby, w każdym miesiącu przynosi ponad milion złotych straty. Redukcja etatów ma być zaś jednym ze sposobów na szukanie oszczędności w ramach zatwierdzonego planu restrukturyzacji placówki.
Najkrótsze kolejki do operacji, badań i zabiegów rehabilitac...
WIDEO: Trzy Szybkie. Sprawa Tomasza Komendy, czyli jak policjanci, prokuratorzy i sędziowie wtrącili do więzienia niewinnego człowieka
