https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto został radnym Izby Rolniczej? A kogo nowa rada wybierze na przewodniczącego?

Barbara Ciryt
Fot. Barbara Ciryt
Zaczynają się obrady nowych rad powiatowych Małopolskiej Izby Rolniczej. W środę rano pierwsze obrady będą w Proszowicach, po południu spotkają nowo wybrani radni samorządu rolniczego z powiatu krakowskiego, a w czwartek obradować będą rady powiatowe w Wieliczce i Myślenicach.

Wybory do izb rolniczych odbyły się w ostatnią niedzielę lipca. Małopolska Izba Rolnicza jest podzielona na pięć regionów, wśród nich region krakowski, który obejmuje miasto Kraków i powiaty: krakowski, myślenicki, wielicki, proszowicki.

Przedstawiciel biur izb rolniczych podkreślają, że frekwencja w wyborach rolniczych była bardzo mała. W powiecie krakowskim, który rolniczo jest połączony z miastem Kraków frekwencja była jedna z najniższych, wyniosła 2,25 procent uprawnionych do głosowania. Liczba rolników umieszczonych w spisie wynosiła na tym terenie 9390 osób, a głosowało 211 osób.

Najniższa frekwencja była w gminie Jerzmanowice-Przeginia - wyniosła 1,33 proc. (głosowało 56 osób na 4200 uprawnionych), a najwyższa frekwencja w powiecie krakowskim była w gminie Skała - wyniosła 3,06 proc. (głosowało 93 osoby na 3036 uprawnionych).

- W powiecie krakowskim mamy 30 mandatów, ale podczas tych wyborów obsadzono tylko 28. To dlatego, że w gminie Zielonki nie zgłosił się żaden kandydat i nie obsadzono mandatów - informuje Krystyna Janecka, dotychczasowa przewodnicząca Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej w powiecie krakowskim, reprezentująca gminę Wielka Wieś.

Większość gmin w powiecie krakowskim ma po dwóch reprezentantów, ale są samorządy, które mają jednoosobowe reprezentacje w izbie rolniczej.

Jednomandatowym okręgiem jest miasto Kraków, które w samorządzie rolniczym jest połączone z powiatem krakowskim, ale w mieście jest wyjątkowo dużo rolników - kilkanaście tysięcy. Ale zgodnie z ustaleniami w MIR mają oni tylko jednego reprezentanta w izbie. Po jednym reprezentancie mają też mniejsze gminy powiatu krakowskiego, a większe po dwóch.

- Gminy, w których jest poniżej 4 tysięcy hektarów użytków rolnych - mają po jednym radnym w izbach rolniczych, a powyżej 4 tysięcy hektarów po dwóch radnych - tłumaczy Krystyna Janecka.

W środę radni izby rolniczej nowej kadencji będą wybierali przewodniczących swoich rad. W powiecie krakowskim wiele może się zmienić, bo do izby dostało się 10 nowych osób na 28 obsadzonych mandatów.

Radni Izby Rolniczej w powiecie krakowskim

- Kraków - Jerzy Ropa;
- Czernichów - Krzysztof Boroń i Wiesław Lenik;
- Igołomia-Wawrzeńczyce - Andrzej Tomasz Boligłowa i Adam Franciszek Wilkosz;
- Iwanowice - Czesław Maciej Pobędza i Zbigniew Antoni Tomaszek;
- Jerzmanowice-Przeginia - Konrad Stanisław Gzyl i Szymon Łukasz Kozioł;
- Kocmyrzów-Luborzyca - Anna Kaczmarczyk i Krzysztof Malik;
- Krzeszowice - Daniel Stępień i Zygmunt Zbigniew Wójcik;
- Liszki - Danuta Trojan i Józef Wąsik;
- Michałowice - Jerzy Bednarczyk i Anna Korfel;
- Mogilany - Józef Jurek;
- Skała - Elżbieta Maria Dercz i Piotr Trzcionka;
- Skawina - Józef Opyrchał i Urszula Teresa Woźniak;
- Słomniki - Michał Stanisław Chwastek i Grzegorz Edwin Płażek;
- Sułoszowa - Zbigniew Władysław Gorajczyk i Marek Wawrzyniec Woszczek;
- Świątniki Górne - Marek Thier;
- Wielka Wieś Krystyna Joanna Janecka;
- Zabierzów - Bartosz Maciej Baran i Jan Wojciech Jaroń.
- Zielonki dwa mandaty zostały nieobsadzone.

Małopolskie Święto Czosnku. Producenci cieszą się ze zbiorów...

FLESZ - Suche krany w Polsce? Deficyt wody narasta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
w Krakowie dużo rolników? Tak to jest, gdy wsie przyłącza się do miasta. Wolica, Wróżenniki, Węgrzynowice, Cło, Kościelniki itd. powinny się znaleźć poza granicami miasta Krakowa. Miasto jest zdecydowanie za duże.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska