Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało pod Olkuszem. Niezwykła tradycja w Krzykawie-Małobądzu. Kwiatowe dywany zdobią kościół i ołtarze w parafii polskokatolickiej

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Kwiatowe dywany zdobią kościół i ołtarze w polskokatolickiej parafii w Krzykawie - Małobądzu
Kwiatowe dywany zdobią kościół i ołtarze w polskokatolickiej parafii w Krzykawie - Małobądzu Monika Sienkiewicz
Kolorowe dywany z kwiatów zdobiły drogę procesji Bożego Ciała w parafii polskokatolickiej w Krzykawie - Małobądzu pod Olkuszem w Małopolsce. Tu to już tradycja. Parafianie od wielu lat układają z kwiatów i płatków dywany w kościele i pod ołtarzami. Mszę świętą odprawiali ks. Tadeusz Budacz i jego syn Szymon. Obydwaj są księżmi.

Kwiatowe dywany na Boże Ciało

W wyznaniu polskokatolickim księża mogą zawierać związki małżeńskie. Ks. Tadeusz Budacz ma dwoje dzieci - syna i córkę. Syn poszedł w ślady ojca.

- Za wykonanie przepięknych dywanów kwiatowych z całego serca i wszystkich sił dziękuję - mówi ks. Budacz i wymienia najważniejsze autorki: Jolę Prychodko, Anetę Kraśniewską, Agnieszkę Molędę, Jolę Olaszewską, Teresę Todor, Michalinę Sołtysik oraz pan Bartłomieja Prychodko. W pracę były zaangażowane całe rodziny.

Zdjęcia, które publikujemy wykonała Monika Sienkiewicz. - Z serca dziękuję za fotorelację z uroczystości - dodaje ksiądz.

Dywanowe kwiaty na Boże Ciało to wielowiekowa tradycja

W grudniu 2021 roku polskie dywany kwietne towarzyszące procesjom Bożego Ciała w woj. łózdkim i opolskim, a dokładnie w:

  • Spycimierzu,
  • Kluczu,
  • Olszowej,
  • Zalesiu Śląskim, Zimnej Wódce

zostały wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Lista Reprezentatywna Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości

Lista ta jest wykazem praktyk i zjawisk z całego świata, które pomagają ukazać różnorodność dziedzictwa niematerialnego i podnieść świadomość na temat jego znaczenia. Wpisów na Listę dokonuje Międzyrządowy Komitet ds. ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego podczas corocznych obrad. Wnioski oceniane są pod kątem zgodności z kryteriami wpisu opracowanymi przez UNESCO na mocy standardów Konwencji.

Niematerialne dziedzictwo kulturowe oznacza praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności, jak również związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową, które wspólnoty, grupy i w niektórych przypadkach, jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego. W 2018 roku jako pierwszy polski element dziedzictwa Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego wpisał na listę szopkarstwo krakowskie. W grudniu 2020 r. dodano kulturę bartniczą, zaś rok później trafiła na nią tradycja kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała oraz polskie sokolnictwo, które trafiło na listę jako wpis wspólny wielu państw.

Dni Olkusza i Dni Bukowna 2023. Ale była impreza!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska