Łabędzie dotarły na ulicę Konopnickiej, widziano je także na moście Grunwaldzkim. Najprawdopodobniej przybyły znad Wisły i nie potrafiły z jezdni poderwać się do lotu, by wrócić „do domu”.
Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Urzędu Miasta Krakowa wynika, że „na terenie Krakowa działa całodobowe pogotowie ds. zwierząt łownych oraz całodobowe pogotowie ds. zwierząt podlegających ochronie gatunkowej”, a jego powiadanie o konieczności interwencji odbywa się poprzez zgłoszenia:
do Straży Miejskiej Miasta Krakowa, ul. Dobrego Pasterza 116, całodobowy telefon alarmowy 986
do Centrum Zarządzania Kryzysowego, ul. Rozrywka 26, całodobowy telefon alarmowy 12/616-59-99
do Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, os. Zgody 2, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, pod nr tel. 12/616-88-86
Jak powiedział nam Marek Anioł, rzecznik Straży Miejskiej Miasta Krakowa, w przypadku większości zgłoszeń dotyczących dzikich zwierząt, miejscy strażnicy nie mogą podejmować samodzielnie interwencji, a zgłoszenia przekazują do dysponującego fachowcami w tym temacie i odpowiednim sprzętem – do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Tomaszowicach, z którym Kraków ma podpisaną stosowną umowę.
