Jak czytamy we wstępie „Na świecie istnieje około 23 tys. gatunków roślin kwiatowych. Najwięcej rośnie ich w lasach tropikalnych. W Europie znanych jest 12 tys. gatunków, z czego blisko 2300 w Polsce”. Część z nich dzieciaki pewnie spotkały podczas wakacyjnych wypraw na łono natury. Jednak czy potrafiły je rozpoznać, nazwać, powiedzieć cokolwiek o ich właściwościach i charakterze? Jeśli nie (albo jeśli chciałyby poszerzyć swoją wiedzę), „Ilustrowany inwentarz kwiatów” przyjdzie im z pomocą.
Kompozycja książki przypomina tę, znaną z tradycyjnych atlasów botanicznych. Na pierwszych stronach znajdziemy kilka podstawowych informacji o budowie kwiatów, ich rozmnażaniu i sposobach wzrostu. Właściwą część książki stanowi natomiast 58 plansz, podzielonych według kolorów kwiatów. Na każdej z nich znajdziemy rycinę, przedstawiającą roślinę oraz krótki opis, zawierający łacińską nazwę kwiatu i podstawowe informacje o nim. Wybór roślin jest dość ciekawy i przekrojowy, obejmujący zarówno kwiaty dobrze znane (jaskier ostry, pierwiosnek bezłodygowy, mniszek lekarski), jak i te mniej oczywiste (strelicja królewska, ziemowit jesienny, lepnica rozdęta).
„Ilustrowany inwentarz kwiatów” to książka dla ambitnych dzieci i ambitnych rodziców. Język którym jest napisana wymaga skupienia i przynajmniej chęci zrozumienia podstaw biologii. Ten wysiłek jednak procentuje – wyposażony w taką publikację maluch, szybko stanie się małym ekspertem od botaniki. A kto wie, może odnajdzie hobby, które w przyszłości przerodzi się w naukową pasję.
Ilustrowany inwentarz kwiatów
tekst: Virginie Aladjidi
ilustracje: Emmanuelle Tchoukriel
Wydawnictwo Zakamarki
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura
- Zdjęcia Krakowa przed II wojną światową. Tak wyglądało życie codzienne mieszkańców
- Ohydztwa, które kazali nam jeść w dzieciństwie. Pamiętacie?
- Szkieletor zmieni się nie do poznania [ZDJĘCIA]
- Imponująca budowa zakopianki, wkrótce nią pojedziemy!
- W te miejsca polecisz z Krakowa za mniej niż 100 zł
- Kolejki do lekarzy. Tyle poczekasz na wizytę, badanie i operacje w Małopolsce
