FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

O tym, jak ważny dla polskiej kultury w początkach XX wieku był Kijów, a także jak istotną rolę w rozwoju metropolii odegrali Polacy opowiadał podczas spotkania „O Kijowie w Kijowie” Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Wykład przeznaczony dla młodzieży licealnej poświęcony został mało znanym w Polsce postaciom, które w XIX i na początku XX wieku związały swoje losy z Kijowem, zapisując się na trwałe w jego dziejach, ilustrowana oryginalną ikonografią z epoki i zdjęciami współczesnym.
W części otwartej dla publiczności zaprezentowano film dokumentalny „Dom architekta Horodeckiego” zrealizowany został w 2017 roku przez Wiesława Romanowskiego, dziennikarza, byłego korespondenta TVP w Kijowie.
„Dom architekta Horodeckiego” opowiada o polskim architekcie, absolwencie Cesarskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu, który w 1890 roku przyjechał do Kijowa i po siedmiu latach stal się jednym ze znaczących architektów tego miasta. Na przełomie wieku zaprojektował i zbudował cztery perły architektoniczne, po dziś dzień przedstawiane przez mieszkańców Kijowa jako wizytówki jego historii, kultury i architektury.
Choć znacząca dla architektury Kijowa postać Władysława Horodeckiego – na jego cześć nazwano jedną z głównych ulic stolicy Ukrainy - w Polsce jest niezbyt znana.
Sztandarowym dziełem Horodeckiego w Kijowie jest modernistyczny Dom z chimerami, wzniesiony w pierwszych latach XX wieku, w założeniu jako luksusowy budynek mieszkaniowy. Zaprojektowany przez Horodeckiego budynek, bywa nazywany najdziwniejszym domem w Kijowie, jego fasadę zdobią rzeźby dzikich zwierząt: słoni, nosorożców, lwów, antylop, żyraf i orłów, a na dachu siedzą ogromne żaby oraz bóstwa morskie. Dzieło polskiego architekta od 2005 roku jest jedną z siedzib prezydenckich.
Gmach Narodowego Muzeum Sztuki Ukrainy z reliefem na frontonie przedstawiającym alegorię sztuki i rzeźbami dwóch lwów, zaprojektowany w stylu neogotyckim kościół św. Mikołaja przy ul. Wielkiej Wasylkowskiej, kinesa karaimska to tylko kilka z najsłynniejszych realizacji polskiego architekta w stolicy Ukrainy.
„Tu Horodecki mógł rozwinąć swój talent, tu był wzlot jego twórczości” – mówi w filmie „Dom architekta Horodeckiego” o okresie, w którym w Kijowie tworzył niezwykłe budynki Władysław Horodecki, pisarz Oles Ilczenko, autor książki „Miasto z chimerami”.
„O Kijowie w Kijowie” to spotkanie mające przybliżyć związki Polski i Ukrainy. W swojej formule łączą prelekcję przeznaczoną dla młodzieży licealnej oraz spotkanie otwarte dla publiczności.
- Chcemy kontynuować po wakacjach spotkania opowiadające o związkach między Polską i Ukrainą – mówi Maciej Wojciechowski z fundacji Stanica Kresowa, organizator spotkania „O Kijowie w Kijowie”.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa