https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łapanów. Młodzież na praktykach w Lipsku

Archiwum CKZiU
30 uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. św. Jan Pawła II w Łapanowie wyjechało na praktyki do Niemiec.

– Uczniowie kierunków: technik mechanik, technik budowlany i technik handlowy wyjechali do Lipska w ramach projektu Erasmus plus, pod nazwą „Bogatsi doświadczeniami europejskich pracodawców” – wyjaśnia Roman Matus, kierownik szkolenia praktycznego CKZiU w Łapanowie.

Młodzież z Łapanowa z takiego projektu korzysta po raz pierwszy. Uczniowie wyjechali tydzień temu, a wrócą pod koniec listopada. Partnerem szkoły jest niemiecka firma Vitalis GmbH.

– Program praktyk jest bardzo bogaty – zauważa Roman Mantus. – Nie tylko pracują w firmach zgodnych z wybranym zawodem, ale także dużo zwiedzają i mają zajęcia kulturalne. Kontaktowali się już z nami i mówią, że są bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że ten projekt będziemy kontynuować także w innych kierunkach zawodowych.

Uczniowie realizują staże w niemieckich przedsiębiorstwach w branży mechanicznej, budowlanej i handlowej oraz poznają inne firmy poprzez liczne wycieczki.

Celem głównym projektu jest podniesienie wiedzy oraz umiejętności językowych i zawodowych uczestników. Ma to w przyszłości zwiększać ich szansę na zatrudnienie.

Uczestnicy praktyk już miesiąc przed wyjazdem poznali słownictwo z zakresu budownictwa, mechaniki i handlu. Na miejscu porozumiewają się po niemiecku i po angielsku. Poza grupą z Łapanowa w Lipsku, na praktykach, jest także młodzież z innych krajów Europy.

Uczniowie wraz z opiekunami zostali zakwaterowani w ośrodku w Schkeuditz. – Taki wyjazd to nie tylko szansa na doskonalenie zawodowe ale również możliwość rozwijania umiejętności językowych, poznania kultury, zwyczajów regionu – dodaje kierownik szkolenia praktycznego.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marzena Mrochen
Ten wyjazd dał tym dzieciakom niepowtarzalną szansę zobaczenia jak wygląda praca i życie w innym świecie. Dodatkowym plusem jest fakt, że po tych kilku dniach każdy z tych chłopaków wie, że jeżeli sie chce można żyć i mieszkać gdzie się chce. Mam nadzieję, że chłopcy będą chcieli się dalej rozwijać i inwestować swój czas w potencjał jaki się kryje w edukacji. Bo to, że mieli fajne wakacje, może spowoduje, że któryś z nich pójdzie na studia nawet tylko po to aby skorzystać z możliwości jakie daje agencja wymiany akademickiej.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska