"Zastanawialiście się kiedyś na co idą pieniądze z wycinek drzew również z niedoszłych lasów społecznych? Z Puszczy Niepołomickiej, z Puszczy Dulowskiej, z Lasu Bronaczowa, Goszcza, Karnowickiego, Tenczynka? No to patrzcie! W drodze na pociąg, przechodząc przez Galerię Krakowską, członkini naszego zespołu ds. lasów społecznych natknęła się na okazałą instalację Lasów Państwowych w galerii. Są drzewa, plakaty, tablice informacyjne, nawet żubr. I kilku pracowników Lasów Państwowych" - skomentowała Akcja Ratunkowa dla Krakowa na facebookowym profilu.
Sztuczny las w Galerii Krakowskiej
Aktywiści zwrócili również uwagę: "Od miesięcy dostajemy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie odmowy dalszych spotkań w sprawie lasów społecznych i powołania zespołu rezerwatowego m.in. z uwagi na brak czasu i zaangażowanie specjalistów LP w inne sprawy. No jak widać faktycznie specjaliści są zajęci innymi sprawami... i to w terenie".
"Lasy Państwowe i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie lamentują, że wycinki są konieczne, LP muszą zarabiać, bo bez tego zbankrutują i ludzie stracą pracę, a tymczasem pieniądze ze sprzedaży drewna są wydawane np. na postawienie takiego sztucznego lasu w Galerii Krakowskiej. Ciekawe ile drzew z lasów społecznych musiało zostać wyciętych, aby pokryć koszty wynajęcia przestrzeni, przygotowania tej "wystawy" i zapłacenia za czas pracy kilku osób przez kilka dni. Widać, że LP mocno szukają oszczędności. Już nie bilbordy, a całe stoiska w galeriach" - zaznaczyli też aktywiści.
Galeria Krakowska pokrywa w całości koszt wystawy "Czas na Las"
Galeria Krakowska, w której zorganizowano wystawę wydała oświadczenie: "Galeria Krakowska jest organizatorem wystawy „Czas na Las”, a także w całości pokrywa jej koszt. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych pełni rolę partnera merytorycznego poprzez wsparcie edukacyjne i udostępnienie materiałów informacyjnych".
- „Czas na Las” to doskonała okazja, by w środku miasta poczuć bliskość natury i lepiej zrozumieć, jak ważną rolę odgrywa las w naszym ekosystemie. Serdecznie zapraszamy wszystkich – zarówno dzieci, jak i dorosłych – do odwiedzenia tej unikalnej wystawy – mówi Jarosław Szymczak, dyrektor Galerii Krakowskiej.
Co na to Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie?
- Galeria Krakowska użyczyła nam powierzchnię pod wystawę nieodpłatnie. Zgromadzone na niej eksponaty pochodzą z izb edukacji leśnej, które na co dzień funkcjonują na terenie naszych nadleśnictw. W Krakowie nie ma nadleśnictwa. Mamy więc możliwość edukowania mieszkańców i młodzieży - wyjaśnia Piotr Kempf, dyrektor RDLP w Krakowie. - Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, jak chronić lasy, jak wygląda praca leśnika. Często leśnicy są postrzegani tak, że zajmują się hodowlą drzew i ich wycinką. A nasza praca polega też na sadzeniu drzew, na ochronie przyrody, dbaniu o leśny ekosystem. Na wystawie pojawiły się też żubry, bo zwierzęta są też częścią lasów, a w Nadleśnictwie Niepołomice mamy przecież hodowlę żubrów - dodaje.
Wystawa jest czynna od 17 marca przez tydzień. - Od rana do godzin popołudniowych w zakresie wiedzy o lasach i pracy leśników edukują nasi pracownicy, a później, w ramach wolontariatu, studenci leśnictwa na Akademii Rolniczej - informuje dyr. Piotr Kempf.
RDLP w Krakowie nadzoruje działalność 16 nadleśnictw:Brzesko, Dąbrowa Tarnowska, Dębica, Gorlice, Gromnik, Krościenko, Krzeszowice, Limanowa, Łosie, Miechów, Myślenice, Nawojowa, Niepołomice, Nowy Targ, Piwniczna, Stary Sącz, które są podstawowymi i samodzielnymi jednostkami organizacyjnymi Lasów Państwowych.
