Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lawina na Rysach porwała turystę. Na szczęście wędrowiec przeżył. W Tatrach lawinowa trójka!

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Przeszukiwanie lawiniska pod Rysami
Przeszukiwanie lawiniska pod Rysami TOPR
O sporym szczęściu może mówić wędrowiec, którego porwała lawina śnieżna w Tatrach Wysokich. Wędrowiec wyszedł z wypadku bez szwanku. TOPR ostrzega przed wyprawami w wyższe partie gór. Warunki pogorszyły się. Jest trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Jak informuje TOPR, zgłoszenie o wypadku lawinowym w rejonie Rysów pojawiło się w poniedziałek o godzinie 10.40. - Istniało podejrzenie, że przynajmniej jedna osoba była w jej zasięgu i mogła zostać zasypana. Na miejsce śmigłowcem przetransportowano pięciu ratowników i psa lawinowego - opisuje akcję ratunkową TOPR.

Po dotarciu okazało się, że faktycznie jedna osoba została porwana przez lawinę. Na szczęście nie została zasypana i obyło się bez konieczności pomocy ratowników. - W celu upewnienia się, że nie było innych poszkodowanych ratownicy przeszukali lawinisko w Wielkim Wołowym Żlebie z pomocą detektora, zestawu Recco oraz psa lawinowego. Działania zakończono o godz. 16 - dodają ratownicy.

TOPR odradza wyjścia w wyższe partie gór. W Tatrach zrobiło się bardzo niebezpiecznie. - W związku z opadami śniegu wraz z silnym wiatrem sytuacja lawinowa uległa pogorszeniu. Na najbliższą dobę TOPR ogłosił trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego - ostrzegają ratownicy.

- Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie - czytamy w komunikacie lawinowym. - Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa. W wyniku ciągłego opadu śniegu z mocnym, nasilającym się wiatrem wiatrem oraz prognozowanym wzrostem temperatury, warunki lawinowe się pogarszają. Śnieg staje się coraz bardziej przewiany i słabo związany z podłożem. Już nie tylko formacje wklęsłe, ale także większe zbocza robią się mniej stabilne co może skutkować schodzeniem samoistnych lawin na wszystkich wystawach.

Szkolenie lawinowe GOPR na Hali Krupowej

Ratownicy GOPR z Podhala ćwiczyli, jak odnaleźć turystę zasy...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska