„Padało” to próba opowiedzenia procesu dochodzenia do zdrowia przedstawiona poprzez sztukę irlandzkiego dramatopisarza Endy Walsha.
- Endy Walsh opowiada o doświadczeniu traumy – zjawisku, które dotyka wielu z nas. Spektakl pokazuje, jak trudna jest droga stanięcia przy sobie w jedni ze swoją osobowością i jak można sobie poradzić z tym wszystkim trudnym, co nam się zdarzyło w przeszłości – wyjaśnia Anna Gryszkówna.
Dramat osnuty jest wokół spotkania dwóch kobiet: Lizy i Tamtej Lizy. Młodsza z nich przyjechała do dużego miasta, żeby wymazać z pamięci traumatyczne wspomnienia. Spotkanie starszej Lizy sprawiło, że wydarzenia, o których chciała zapomnieć, wróciły na nowo. Tym razem jednak kobieta mogła ich doświadczyć w zupełnie inny sposób.
W postaci kobiet wcielają się Iwona Budner, aktorka Starego Teatru w Krakowie i Natalia Krystowska z Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Pierwsze pozasceniczne spotkanie aktorek do złudzenia przypominało spotkanie Lizy z Tamtą Lizą.
- Ich spotkanie było jak z filmu „Podwójne życie Weroniki”. Natalia wielokrotnie słyszała, że jest łudząco podobna do aktorki z Krakowa Iwony Budner. Postanowiła więc się z nią spotkać, wysłała więc nagranie z zaproszeniem do Iwony. Ta z kolei, oglądając je, miała wrażenie, że widzi samą siebie – wyjaśnia Anna Gryszkówna. - To nie jest przypadek, a okoliczność, by nasze dwie Lizy mogły tę historię opowiedzieć.
Dramat Endy Walsha oryginalnie nosi tytuł „The Same”, swoją premierę miał w 2017 roku w budynku dawnego więzienia w Cork. Tłumaczka Marta Orczykowska zdecydowała, by w polskim przekładzie zmienić tytuł. „Liza i Tamta Liza wyglądają tak samo, ale czy są tą samą osobą? Czy gdyby się nie spotkały, wszystko byłoby tak samo i takie samo” – zastanawia się reżyserka. Polski tytuł „Padało” nawiązuje do myśli, że każdy deszcz kiedyś przestaje padać, a także kontekstowi, który towarzyszy najnowszej premierze Teatru Łaźnia Nowa.
- Spektakl jest pretekstem do tego, by powiedzieć więcej. Chcemy pokazać tym spektaklem, że szukanie wsparcia i psychoterapeutów. Poczuliśmy, że nie wystarczy tylko opowiedzieć o doświadczeniach bohaterek, dlatego spektaklom będzie towarzyszył cykl spotkań, które mogą zainspirować do większej troski o własne życie psychiczne, ale też wskazać, jakie są możliwości w XXI wieku, by o to zdrowie zadbać w sposób właściwy – tłumaczy Małgorzata Szydłowska.
Wśród zaproszonych gości cyklu znalazł się m.in. prof. Bogdan de Barbaro, który poruszy temat zdrowia psychicznego w XXI wieku. Spotkanie odbędzie się 15 marca o godz. 18.30. Cykl będzie realizowany w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii (os. Szkolne 26a).
Premiera 1 marca. Po spektaklu w sobotę 2 marca odbędzie się spotkanie z twórczyniami: Anną Gryszkówną, Iwoną Budner, Natalią Krystowską, Anną Szulc oraz Małgorzatą Szydłowską. Podczas pokazu przedstawienia 5 kwietnia będzie dostępna audiodeskrypcja.
Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

- Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Krakowie? Ranking dzielnic 2024
- Najpiękniejsze pary z krakowskich studniówek! To one przyciągały wzrok
- Pistacjowe croissanty robią furorę w internecie! Gdzie można je zjeść w Krakowie?
- Zimowe wycieczki w Tatry z dziećmi. Zobaczcie łatwe i przyjemne szlaki w górach