To już 65. edycja Wampiriady na AGH. Jak podają jej organizatorzy, w tym roku akademickim zapowiadany jest powrót do cyklicznych akcji odbywających się w każdej z czterech pór roku, co w sumie daje 20 dni poboru krwi na uczelni. Przy czym letnia akcja jest niezwykle ważna, ponieważ poprzedza wakacje, a to właśnie w tym okresie odnotowuje się zawsze zwiększone zapotrzebowanie na krew i jej składniki.
– Wierzymy, że społeczność naszej uczelni nie pozostanie obojętna na apele. Zwracamy się do członków Akademickiego Koła PCK i Klubu HDK oraz do studentów i pracowników, którzy nas wspierają. Każda donacja każdej grupy krwi jest cenna, obecnie uzupełnienia wymagają szczególnie zapasy krwi grup: A Rh+, B Rh–, 0 Rh– oraz AB Rh–. Latem, ze względu na wakacje i urlopy, honorowi dawcy nie zawsze mogą oddać krew w Krakowie, dlatego teraz liczymy na wysoką frekwencję – mówi przewodnicząca Akademickiego Klubu HDK PCK Elżbieta Wojna-Dyląg, która od kilku dekad popularyzuje honorowe krwiodawstwo wśród kolejnych roczników studentów.
Letnia akcja krwiodawstwa na AGH odbywa się w dniach 6–10 czerwca 2022 r. w godzinach 8:30–15:00, w stołówce TAWO (ul. Reymonta 13A, naprzeciwko pawilonu B-2, sala na parterze). Poboru krwi dokonuje ekipa wyjazdowa Małopolskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
Każdy, kto chce wziąć udział w Wampiriadzie, musi być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego, niskokalorycznego posiłku i wypiciu około półtora litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi (ponadto przez trzy dni wcześniej nie wolno spożywać alkoholu). Należy również wziąć ze sobą dowód osobisty i/lub legitymację HDK.
Przypomnijmy, Akademia Górniczo-Hutnicza jest jedyną uczelnią w naszym kraju, która może poszczycić się działającą od 60 lat organizacją służącą ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. Jest też jedyną uczelnią, organizującą cyklicznie cztery razy w roku akcje krwiodawstwa przynoszące tak dobre wyniki (ok. 1000 litrów zebranej krwi rocznie).
Akademickie Koło PCK i Klub Honorowych Krwiodawców są również organizatorami Międzynarodowego Półmaratonu „Bitwa pod Gorlicami”, poprzez który realizowane są cele historyczne, sportowe i promocyjne, a także upowszechnianie międzynarodowego prawa humanitarnego. Biegowi patronują m.in. konsulowie generalni Węgier, Słowacji, Niemiec i Austrii.
