https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Libiąż. Konstrukcja wieży szybowej w kopalni "Janina" już gotowa

Sławomir Bromboszcz
TAURON Wydobycie S.A.
Zakończył się kluczowy etap prac przy budowie powierzchniowej infrastruktury szybu Janina VI w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu. Budowa konstrukcji wieży trwała 10 miesięcy, a jej wysokość osiągnie docelowo 62 metry.

Na ukończonym właśnie najwyższym poziomie technologicznym wieży zabudowana zostanie suwnica o nośności 30 ton, która posłuży do montażu elementów górniczego wyciągu szybowego. Jego zasadniczym elementem jest maszyna wyciągowa, która zostanie zabudowana w wieży na wysokości 49 metrów.

Do ukończenia prac technologicznych w wieży szybowej pozostał montaż instalacji elektrycznych, sanitarnych i technologicznych, po czym rozpocznie się montaż elementów górniczego wyciągu szybowego na poszczególnych poziomach technologicznych.

Zakład Górniczy Janina posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego, a realizowana inwestycja spowoduje, że będzie mógł funkcjonować jeszcze przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

- Dzięki budowie wieży szybowej i górniczego wyciągu szybowego możliwe będzie już za kilka miesięcy uruchomienie w ZG Janina jazdy ludzi i transportu materiałów na poziom 800 metrów. Dzięki realizacji tego strategicznego projektu inwestycyjnego kopalnia udostępni nowe zasoby wysokiej jakości węgla niezbędnego dla energetyki - mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

- Skupiamy się na ukończeniu inwestycji strategicznych oraz sukcesywnej poprawie efektywności i wydajności każdego z zakładów Spółki. W konsekwencji wszystkich podejmowanych działań oczekiwany jest efekt obniżenia kosztów funkcjonowania zakładów górniczych Spółki oraz wzrost efektywnego czasu pracy ludzi i maszyn – podsumowuje prezes.

Budowa poziomu 800 w Zakładzie Górniczym Janina pozwoli m.in. na prowadzenie eksploatacji w korzystniejszych warunkach górniczo-geologicznych, a także częściową eliminację prowadzenia eksploatacji poniżej poziomu udostępnienia, przez co zwiększy się poziom bezpieczeństwa prowadzenia ruchu zakładu górniczego.

Korzyścią dla pracowników będzie poprawa warunków mikroklimatycznych na stanowiskach pracy oraz znaczne skrócenie czasu dotarcia do nich.

Pierwsza ściana na poziomie 800 metrów, z wykorzystaniem części infrastruktury nowej inwestycji, zostanie oddana do użytku w ciągu kilku miesięcy. Trwa proces jej uzbrajania w maszyny i urządzenia.

Zakończenie całej inwestycji przewidziane jest na trzeci kwartał 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kk

Ile wydobywają dziś 3 kopalnie taurona (10 tys ludzi) 2 tys ton węgla na dobę.

G
Gość

Jak za komuny. PRL bis. Wolska 10 potęga gospodarczą świata.

k
k

po co to komu. pieniądze w błoto bo kopalnia przynosi same straty. w każdym rachunku za prąd w tauronu płacimy za te bezsensowne inwestycje i grube straty. janina i brzeszcze w tym roku będą do tyłu ponad 500 000 000 zł

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska