FLESZ - Finlandia chce wstąpić do NATO

Jak można przeczytać na łamach serwisu internetowego Urzędu Miasta Limanowa obecnie Limanowska Karta Mieszkańca uprawnia mieszkańców jedynie do ulg za postój w strefach płatnego parkowania oraz do zniżek przy opłatach za dzierżawę miejsca... pod groby, wnoszonych w związku z pochówkiem na cmentarzu komunalnym w Limanowej. Warto wiedzieć, że w przypadku posiadania takowej karty obowiązujące aktualnie opłaty za usługi komunalne na cmentarzu zostają obniżone o 30 procent.
Teraz ma się to zmienić. Pod koniec kwietnia br. Rada Miasta Limanowa przyjęła stawki cen biletów w publicznej komunikacji autobusowej. Bilet jednorazowy ma kosztować 4 zł, z kolei miesięczny 120 zł. Przy ulgowych biletach, dostępnych m.in. dla posiadaczy kart mieszkańca, obowiązywać będzie połowa ze wspomnianych kwot.
– To kolejne udogodnienie dla wszystkich limanowian posiadających taką kartę mieszkańca, ale atrakcji będzie więcej. W najbliższych tygodniach powinniśmy wiedzieć więcej w tej kwestii – przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” burmistrz Władysław Bieda.
Już w listopadzie ub. roku, gdy pytaliśmy Władysława Biedę o to, jak Miasto uatrakcyjni Limanowską Kartę Mieszkańca, ten zdradził, że sporo zmian może nastąpić od 1 stycznia br. Tak się jednak nie stało.
– Pracujemy nad kolejnymi zniżkami, przykładowo na seanse filmowe czy różnorakie wydarzenia w Limanowskim Domu Kultury. Sami zdajemy sobie oczywiście sprawę, że za mało jest tych, jak to mówimy, „cukierków”. Chcemy wyjść naprzeciw mieszkańcom. W perspektywie są również programy lojalnościowe, ale lepiej powiedzieć o tym więcej, gdy będziemy już znać więcej szczegółów – mówił wówczas Bieda.
Miejski radny Waldemar Śliwa nie ma wątpliwości, że Limanowska Karta Mieszkańca powinna oferować znacznie więcej niż obecnie. Zgłosił w tej sprawie już trzy interpelacje.
– Staram się o to od roku, zaś sama karta funkcjonuje już drugi rok. Na samym początku ustalono jedynie zniżki na cmentarz i parkingi... Dla mnie nie miało to jednak takiej argumentacji nośnej, by skłoniło mieszkańców do wyrabiania i korzystania z takiego dokumentu.
Przedstawiciel Rady Miasta ma pomysł jak rozwiązać problem z niewielkim zainteresowaniem kartami (wyrobiono ich ok. 400, Limanowa liczy ok. 15 tys mieszkańców).
– Oferta musi być poszerzona. Karta powinna obejmować wszystkie miejskie instytucje, czyli kino, bibliotekę, muzeum, czy prowadzony wspólnie ze starostwem basen. Wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z płatnymi wydarzeniami powinny być zniżki. A im więcej korzyści, tym bardziej mieszkańcy będą zainteresowani. Dobrze też, by restauracje, sklepy także brały udział w programie na zasadzie porozumienia z Urzędem Miasta. Przedsiębiorcy byliby promowani przez Miasto, co zwiększyłoby obrót firm, a limanowianie chętniej wyrabialiby karty. Każdy byłby zadowolony – podsumowuje radny Śliwa.
Oskar Nowak, mieszkaniec Limanowej nie kryje, że liczy na więcej atrakcji dla posiadaczy kart. - W innych miastach się udało, więc czemu inaczej miałoby być w Limanowej? Przykładowo chciałbym wyjść ze znajomymi na burgera czy na basen i zapłacić mniej niż jest w menu czy w cenniku danego obiektu. Dobre i te kilka złotych, które zaoszczędzone można wydać na coś innego np. coraz droższe paliwo – komentuje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” nasz Czytelnik.
Jak jest w Nowym Sączu? Karta Nowosądeczanina daje wiele zniżek
Warto w tym miejscu przypomnieć, że dla przykładu tzw. Karta Nowosądeczanina oferuje swoim posiadaczom o wiele więcej atrakcji niż ta dotychczasowa limanowska. Wedle licznika dostępnego na stronie internetowej mojakn.pl właścicielami takiej karty jest już grupa 9 tys 788 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat; 20 tys 71 osób dorosłych w przedziale wiekowym od 20 do 54 lat oraz liczne grono nowosądeckich seniorów (55 plus), które sięga 13 tys 820 osób.
W ramach Karty Nowosądeczanina można liczyć na zniżki za usługi w wielu nowosądeckich firmach, których lista dostępna jest w Internecie. Są choćby rabaty na jedzenie, usługi fitness, usługi fryzjerskie, materiały budowlane, założenie instalacji LPG w samochodzie, przejazd taksówką czy na... zakup antyków.
Od 1 stycznia 2020 roku każdy z posiadających KN może korzystać z darmowej komunikacji miejskiej na terenie Nowego Sącza i gmin, które przystąpiły do programu. Posiadacz dokumentu może ponadto korzystać z 90 minut bezpłatnego parkowania (raz dziennie w Strefie Płatnego Parkowania) oraz otrzymuje 10 procent zniżki w opłatach za bilety wstępu na basen Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu.
Jak zdobyć Limanowską Kartę Mieszkańca?
Wszelkie informacje dostępne są na łamach portalu miastolimanowa.pl By ubiegać się o kartę należy złożyć odpowiedni wniosek oraz przedłożyć do wglądu: dokument tożsamości oraz pierwszą stronę PIT za rok poprzedni poświadczoną przez Urząd Skarbowy w Limanowej (zawierającą prezentatę – pieczęć urzędu lub w przypadku rozliczania zeznania PIT drogą elektroniczną – wydrukowaną pierwszą stronę PIT oraz wydrukowane Urzędowe Poświadczenie Odbioru). „Wypełnione wnioski wraz z wymaganymi załącznikami można składać na Dzienniku Podawczym Urzędu Miasta Limanowa. Do wniosku należy dołączyć aktualne fotografie osób objętych wnioskiem” – informuje miastolimanowa.pl. Wnioski o wydanie Limanowskiej Karty Mieszkańca (LKM) można składać już od 4 marca 2020 roku.