Władysław Frączek urodził się 16.12.1926 roku w Juraszowej. Z wykształcenia mgr inż. rolnictwa, pracował jako ekonomista i nauczyciel. Był radnym gmin Łukowica i Limanowa, a także długoletnim pracownikiem spółdzielczości (PZGS, GS, RSZiZb, OSM w Limanowej), w tym ponad 20 lat na stanowisku kierowniczy jako prezes. Zbudował 17 większych i mniejszych obiektów handlowych. Aktywny działacz ZSL i PSL, był kilkukrotnym delegatem na Krajowy Kongres, zaś po przejściu na emeryturę prezesem Zarządu Wojewódzkiego PSL w Nowym Sączu. Działał w wielu różnych organizacjach społecznych i zrzeszeniach.
Był autorem dwóch książek pisanych wierszem i zatytułowanych “Co potomek powinien wiedzieć”, i “Potomku zapamiętaj Polska ziemia to nasza kraj” oraz dwóch dramatów wystawianych na scenach i nagradzanych - Nie rzucim ziemi” i “Zemsta Michała”.Na emeryturze zajął się także malarstwem olejnym, rejestrując ginącą architekturę, scenki folklorystyczne, zwyczaje ludowe oraz martwą naturę i kwiaty. Był samoukiem – laureatem ogólnopolskiego konkursu twórców nieprofesjonalnych. Miał kilka wystaw indywidualnych i kilkanaście zbiorowych (Kraków, Wągrowiec, Nowy Sącz, Nowy Targ, Biały Dunajec i inne). Publikował także wiele artykułów problemowych i biograficznych w “Echu Limanowskim”.
Od 2006 roku był członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu a od września 2008 roku jego prezesem. W młodości aktywny uczestnik ruchu oporu, od stycznia 2011 roku pełnił społecznie funkcję z-cy prezesa Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy “Batalionów Chłopskich” – Okręg Nowy Sącz.
Uzyskał wiele nagród i odznaczeń w tym m.in. Krzyż Polonia Restituta, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznaka Weterana Walk o Niepodległość, Złota Odznaka za Zasługi dla Związku Kombatantów, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, medal pamiątkowy im. W. Witosa “Za zasługi dla ruchu ludowego” i kilka odznaczeń resortowych.
ZOBACZ KONIECZNIE: