FLESZ - Rzeczywistość zmienia się na naszych oczach

W nocy z 10 na 11 października doszło do kolejnego ataku wilków na owce. Gospodarz ze Słopnic stracił jedną sztukę. Mimo, że stado było zamknięte za siatką "elektrycznym pastuchem" to nie przeszkodziło to wilkowi, który zagryzł zwierzę. Zgłoszenie dotyczące tego zdarzenia trafiło do Nadleśnictwa w Limanowej, jeden z pracowników pojechał na miejsce, aby sporządzić raport.
- Otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące pobicia zwierzęcia gospodarskiego, była to owca rasy olkuskiej. Stwierdzono, że zwierzęciem, które dokonało ataku był wilk. To już kolejne ataki w tych okolicach - powiedział w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Paweł Twaróg, rzecznik Nadleśnictwa Limanowa.
Jak podkreśla rzecznik w ostatnim czasie ataki wilków w rejonie Słopnic się nasiliły, również w okolicach Mszany Dolnej wilki zagryzły owce.
- Przy tym ostatnim ataku w Słopnicach bardzo pomocny okazał się pies pasterski, który trochę tego wilka odgonił. Wszczął alarm, zaczął szczekać, dzięki temu obudził właściciela, bo strat w ilości owiec mogło być więcej - tłumaczy rzecznik.
Drapieżnik uciekł i pozostawił zagryzioną owcę. W minionym roku wilki siały postrach w Słopnicach, zagryzły kilka sztuk bydła.
Nie wszystkie straty są zgłaszane do nadleśnictwa, którego zadaniem jest inwentaryzacja tzw. pobić zwierząt gospodarskich przez drapieżniki. Wilki okazują większą śmiałość, podchodzą coraz bliżej. Każdy atak zwierzęcia dzikiego na gospodarskie, warunkuje wypłatę odszkodowania. Jeśli jest to zwierzę chronione, to Skarb Państwa poprzez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska zwraca pieniądze za poniesione straty.
Rolą nadleśnictwa jest weryfikacja, czy rzeczywiście do ataku doszło przez zwierzęta chronione takie jak ryś czy wilk. Strażnik Nadleśnictwa weryfikuje, jeśli tak to właścicielom należy się odszkodowanie.
- Za nic mają przepisy! Sądeccy mistrzowie parkowania w akcji
- Klimatyczne i magiczne chaty w górach blisko Nowego Sącza
- Heron w Siennej robi furorę. To bardzo modne miejsce wśród Instagramerów
- HIT czy KIT? 10 kontrowersyjnych sposobów na upiększenie Nowego Sącza
- Zjazd absolwentów WSB-NLU. Kilkaset osób bawi się na 30-leciu uczelni