Ile zużywają sprzęty elektryczne* i przy jakich założeniach?
- płyta indukcyjna - 748 kWh - przy założeniu, że gotujemy codziennie przez 30 minut i używane są dwa pola grzejne o mocy 2300 W i 1800 W;
- piekarnik - 496 kWh - przy założeniu, że używamy go codziennie, rozgrzewamy do 200 °C, a jego moc to około 2000 W; grzałka piekarnika pracuje w tym czasie około 41 minut;
- lodówka (chłodziarko-zamrażarka) - 270 kWh - klasa energetyczna A++ (według nowych oznaczeń - E);
- pralka - 143 kWh - przy założeniu, że pierzemy 5 dni w tygodniu w pralce z klasą energetyczną A++ (według nowych oznaczeń - E).
*Wartości orientacyjne
To prawie 1 700 kWh. Roczny limit wynosi 2000 kWh. A gdzie reszta? W oszczędnościach. Zapewne nie wszyscy korzystają codziennie z piekarnika i nie używają pralki 5 razy w tygodniu, na tym bowiem - jak wskazują liczby - będzie można sporo zaoszczędzić. Dla wielu jednak limit ten (jak również ten powiększony dla rodzin wielodzietnych i z osobami niepełnosprawnymi) może oznaczać radykalne zmiany.
A gdyby tak nie korzystać z piekarnika, zmniejszyć o - niech będzie - połowę korzystanie z indukcji i ukrócić korzystanie z pralki do dwóch razy w tygodniu? Rachunek jest następujący: 374 kWh (indukcja) + 270 kWh (lodówka) + ok. 57 kWh (pralka), to daje nam 701 kWh, jedna trzecia limitu za nami, dwie trzecie do wykorzystania. Ale to poważne cięcia. Dla kogo wykonalne? Singli i emerytów? Przypomnijmy, że rodzina 2+2, nie chcąc doznać rachunkowego elektrowstrząsu, również musi zużyć maksymalnie 2000 kWh rocznie.
Jak zmieścić się w limicie 2000 kWh? Gdzie można zaoszczędzić?
Co zrobić, żeby zmieścić się w limicie i nie zwariować? Zobacz nasz poradnik, podpowiadający jak oszczędzać na prądzie. Gdzie można "uszczknąć" odrobiny kilowatogodzin?
Ustawa dotycząca zamrożenia cen prądu
Zgodnie z projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, w przyszłym roku ceny prądu mają być zamrożone na poziomie z tego roku, jeśli gospodarstwo domowe zużywa rocznie nie więcej niż 2 MWh rocznie. W przypadku gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami limit ma wynosić 2,6 MWh rocznie, natomiast w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników - 3 MWh.
Więcej:
