https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Limity emisji dla pieców może jeszcze przed zimą

Grzegorz Skowron
W Polsce często palimy węglem najgorszej jakości
W Polsce często palimy węglem najgorszej jakości fot. Marzena Bugała
Ekologia. Na restrykcyjne normy jakości dla węgla trzeba będzie jeszcze długo poczekać

Poseł Bogusław Sonik z Platformy Obywatelskiej chce zmobilizować rząd do jak najszybszego wprowadzenia nowych rozwiązań ułatwiających walkę ze smogiem. Wystosował dwie interpelacje w tej sprawie - jedną do ministra rozwoju, drugą do ministra energii.

Wystąpienia posła są następstwem lipcowego posiedzenia parlamentarnego zespołu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce, którego trzon stanowią parlamentarzyści z Krakowa i Małopolski, a którego przewodniczącym jest właśnie Sonik. To podczas lipcowego spotkania „antysmogowych” posłów z ust wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz padła deklaracja odnośnie wprowadzenia standardów emisyjnych dla pieców węglowych stosowanych w domach jednorodzinnych. Projekt rozporządzenia określający normy dla kotłów do wytwarzania ciepła o mocy do 1 MW ma być gotowy jesienią.

„Zwracam się z prośbą o przyspieszenie prac nad rozporządzeniem wprowadzającym standardy emisyjne dla kotłów węglowych. Tym bardziej że zbliża się kolejny sezon grzewczy” - zaapelował Bogusław Sonik do szefa resortu rozwoju.

W praktyce takie rozporządzenie przydałoby się już teraz, bowiem to obecnie prowadzonych jest najwięcej robót budowlanych i to teraz masowo kupowane są kotły grzewcze. Gdy zacznie się sezon, tylko nieliczni będą jeszcze montować nowe piece.

Bez względu na to, kiedy pojawi się rozporządzenie nakazujące montowanie pieców co najmniej 5 klasy emisyjności zanieczyszczeń, to decyzja o wprowadzeniu norm emisyjnych jest już przesądzona. Tego samego nie da się powiedzieć o normach jakości węgla, dzięki którym można by wyeliminować z rynku opał najgorszej jakości.

W interpelacji do ministra energii Bogusław Sonik przypomniał, że projekt rozporządzenia dotyczącego wymagań dla paliw stałych został przygotowany już w ubiegłym roku i można go szybko wprowadzić. Co ważniejsze - poprzedni rząd uzyskał notyfikację, a więc zgodę Komisji Europejskiej dla nowych przepisów. „Dlaczego Ministerstwo Energii nie chce wykorzystać gotowych już projektów?” - pyta poseł z Krakowa.

Obecny rząd uważa, że zakaz sprzedaży węgla najgorszej jakości wprowadzony rozporządzeniem będzie jednak nieskuteczny. „Może bowiem dojść do sytuacji, w której wymagania jakościowe dla paliw stałych zawarte w rozporządzeniu będą odnosiły się tylko do producentów polskich na terenie Polski. W związku z tym możliwy będzie import węgla do Polski niespełniającego polskich wymagań jakościowych z innych krajów Unii Europejskiej” - stwierdził wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski w odpowiedzi do posła Sonika. Zaznaczył, że resort uzyskał opinię prawną potwierdzającą nieskuteczność norm dla węgla. „Ponieważ w krajach UE brakuje przepisów dotyczących jakości paliw stałych, państwa trzecie będą mogły poprzez inne kraje wprowadzać do Polski węgiel niespełniający wymagań zawartych w rozporządzeniach” - podkreśli wiceminister Piotrowski.

Dlatego resort energii pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. I to takie zmiany mają skutecznie zablokować sprowadzanie do Polski węgla najgorszej jakości. Ale zanim dojdzie do uchwalenia takich zmian, konieczna jest ich notyfikacja przez Komisję Europejską. A to może potrwać wiele miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mogiła
Mogiła
J
Jack
Kto dzisiaj ma piec w domu....prawie nikt. Piszcie o kotłach w nagłówku artykułu....
t
tolo
Paliłem węglem, palę węglem i będę palił węglem ! I co mi zrobicie Ekomatoły ?
u
urzedas
Pieniądze już się rozeszły na ŚDM.
G
Gość
To może Sonik na prezydenta ? Pracowity, skuteczny, doświadczony. Dość już dworu Jacka i jego tajsterow!
p
powietrze
Mam dość trucia się powietrzem w Krakowie.
w
wyborca
w końcu zaangażowany polityk - brawo Sonik
G
Gie
... czy już policzono ile jest jeszcze w Krakowie pieców węglowych? Bo podobno trują, robią smog. Podobno miały być dopłaty za ich wymianę, chyba były wymieniane nawet kwoty. Nawet szukano na to wszystko pieniędzy. Było tylko jedno ale ... nie wiadomo było ile dokładnie jest tych złych pieców w Krakowie. Wiadomo już? Ktoś to w końcu policzył?
A
Adam
Mniejszy niż limit głupoty wszystkich ludzi palących węgiel w piecach.
S
Spinacz
W końcu jest ktoś, kto zajmuje się naszymi sprawami.
K
Krakus
Dobrze, że chociaż Sonik działa, Majchrowski tylko wydaje pieniądze na kolejne badania. I szuka źródeł smogu w zniczach albo chwali się, że jest lepiej niż w Pekinie
K
Krakus
Ile ten truciciel dał w łapę za bredzenie o drewnie kominkowym i pizzeriach i inne tematy zastępcze?
p
plastik
będzie można palić nimi w piecu. do niczego innego się nie przydadzą
k
krakus
Jaki jest limit głupoty wszystkich wymyślających te bzdury?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska