https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Nowym Targu? Jest duża szansa

Tomasz Mateusiak
Czy jeszcze przed 2030 rokiem na nowotarskim lotnisku będą lądować samoloty pasażerskie?
Czy jeszcze przed 2030 rokiem na nowotarskim lotnisku będą lądować samoloty pasażerskie? archiwum UM Nowy Targ
Własne lotnisko pasażerskie to wielkie marzenie górali. Transport lotniczy z powodzeniem mógłby bowiem stanowić alternatywę dla wiecznie zapchanej zakopianki, którą co sezon pokonują turyści zmierzający pod Tatry. Dlatego choć już od lat istnieją - niezrealizowane dotąd - plany stworzenia pasażerskiego lotniska w Nowym Targu, dopiero teraz pojawia się realna szansa, by port lotniczy wreszcie w stolicy Podhala stał się faktem.

Zobacz także: Trzyletni Wojtuś z Laska mimo koszmarnego wypadku będzie chodził. Choć nikt nie dawał mu szansy

Jego budowę przed rokiem 2030 poparło właśnie województwo małopolskie, które wpisało inwestycję do małopolskiego programu rozwoju.

- To, że plany stworzenia lotniska pasażerskiego w Nowym Targu znalazły się w strategii rozwoju województwa małopolskiego to wielka sprawa - uważają górale z Podhala.

- Przecież na początku to nie musi być wielka inwestycja. Wystarczy zbudować długi na 800 metrów pas startowy, który pozwoliłby na lądowanie małych, zabierających 20 pasażerów, samolotów. Jeśli z czasem chętnych na latanie do Nowego Targu będzie więcej, to pomyślimy o przedłużeniu pasa - zaznacza Paweł Kos, prezes Aeroklubu Nowotarskiego, który korzysta z trawiastego lotniska, w miejscu gdzie ma stanąć port pasażerski.

Spory udział w fakcie, że nowotarskie lotnisko w ogóle znalazło się w małopolskich "planach na przyszłość", ma burmistrz Nowego Targu, Marek Fryźlewicz.

- Jeszcze kilka miesięcy temu wcale nie było pewne, czy nasz port znajdzie się w programie inwestycyjnym - mówi samorządowiec, i dodaje, że zarządzany przez niego magistrat robił praktycznie wszystko, by lotnisko jednak do strategii zostało wpisane. - Wykonujemy dla tego terenu plan zagospodarowania przestrzennego, który wkrótcewejdzie w życie, oraz analizy środowiskowe. Wszystkie te ekspertyzy pokazują, że w tym miejscu może stanąć lotnisko - chwali się burmistrz Fryźlewicz.

Zdaniem górali lotnisko pasażerskie ożywiłoby gospodarkę stolicy Podhala.

  • Choćby wokół samego lotnisko powstałoby mnóstwo sklepów i pewnie innych firm - zaznacza Zbigniew Balicki, mieszkaniec Podhala. Paradoksalnie jednak największym zagrożeniem dla budowy lotniska jest... zakopianka. Gdyby jednak droga powstała, ktoś mógłby stwierdzić, że lotnisko nie jest potrzebne.

- Do roku 2030 jest jeszcze trochę czasu - twierdzi natomiast Agata Wojtowicz z Tatrzańskim Izby Gospodarczej. - Marzy mi się by do tego roku na Podhalu była szybka zakopianka lub lotnisko.
Gdyby powstały obie inwestycje, to byłaby to rewelacja.

Najnowsze wyniki wyborów 2011: PO i PiS

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
populista
Zbigniew Balicki pilnie poszukiwany
p
pilot
Jak szanująca się Gazeta może dawać zdjęcie podpisane przez archiwum urzędu miasta. Czy oznacza to, że pan mateusiak napisał artykuł na zamówienie władz miasta? A feee. ... Wygląda, na to że nawet się nie pofatygował na lotnisko
b
balicki
Uwaga !!Poszukujemy osoby, która wypowiada się w tym artykule, czyli niejakiego Zbigniewa Balickiego mieszkańca Podhala. Czy on w ogóle istnieje?
e
erwin
Cztery lotniska w jednym województwie. Kraków, Stary Sącz, Łososina i teraz jeszcze Nowy Targ.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska