MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa zakopianka. Od piątku będzie łatwiej dla kierowców, ale to nie koniec inwestycji

Łukasz Bobek
Przygotowania do otwarcia nowej zakopianka Rdzawka-Nowy Targ
Przygotowania do otwarcia nowej zakopianka Rdzawka-Nowy Targ GDDKiA
Nie będzie już korków w Klikuszowej, nie będzie czekania na zielone światło. W niektórych miejscowościach nie będzie też niektórych przystanków autobusów kursujących na trasie Zakopane-Kraków. Dziś (piątek 30 sierpnia) oddany do użytku zostanie kolejny odcinek nowej zakopianki. Roboty jednak przy nowej drodze nadal będą trwały.

 

- W piątek, 30 sierpnia, otworzymy dla kierowców nową, dwujezdniową drogę krajową nr 47 z Rdzawki do Nowego Targu. Równocześnie zamkniemy możliwość przejazdu do Krakowa dotychczasowym przebiegiem tej trasy, prowadzącym m.in. przez Klikuszową. Kierowcy jadący od strony Tatr i Pienin na nową trasę będą mogli wjechać na dwóch węzłach – Nowy Targ Zachód (skrzyżowanie z ul. Ludźmierską, DW957) i Nowy Targ Południe (skrzyżowanie z ul. Krakowską) – informuje Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

To nie koniec inwestycji

 

Nowa trasa z Rdzawki do Nowego Targu jest niemal w całości poprowadzona nowym śladem, na zachód od starej zakopianki. Trasa ma 16,1 km, dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a docelowo będzie połączona z innymi drogami poprzez cztery węzły: Obidowa, Klikuszowa oraz wspomniane wcześniej Nowy Targ Południe i Zachód. 

- Docelowo, gdyż w chwili oddania nie będzie jeszcze gotowy węzeł Klikuszowa, który połączy obie zakopianki – starą i nową. Dotychczasowa DK47 biegnie ok. 2 m nad nowym rondem zbudowanym na węźle Klikuszowa. Żeby połączyć obie drogi, stara zakopianka musi zostać przebudowana. To jeden z ostatnich etapów prac na tej budowie. Jego wykonanie zostawiliśmy na koniec, bo prowadzenie prac w tym miejscu przed przełożeniem ruchu na nową trasę wiązałoby się z ogromnymi korkami na starej zakopiance – informuje Kacper Michna. I zapowiada, że ostateczne zakończenie prac przy nowej zakopiance powinno nastąpić w październiku.

 

Kierowco: Patrz na znaki!

 

Po oddaniu nowej trasy nie będzie możliwości przejazdu przez starą zakopiankę w dwóch miejscach – w okolicy budowanego węzła Klikuszowa i w Rdzawce. Wyjazd z Lasku i Klikuszowej do Rabki-Zdroju i Nowego Targu będzie możliwy przez węzeł Obidowa oraz przez drogę lokalną łączącą Klikuszową i Sieniawę. 

Nowa trasa będzie początkowo otwarta na zasadzie przejezdności, gdyż cała inwestycja nie jest jeszcze zakończona. Dlatego na trasie będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 70 km/h. 
 

Dwa pasy w każdym kierunku

 

- Odcinek zakopianki między Rdzawką a Nowym Targiem zbudowaliśmy w nowym śladzie, na zachód od dzisiejszej drogi krajowej nr 47. Trasa pozwoli na ominięcie dwóch miejscowości – Klikuszowej i Nowego Targu – gdzie często tworzą się korki, szczególnie uciążliwe w sezonie turystycznym. Dzięki temu odcinkowi cała droga między stolicami Małopolski i Podhala będzie dwujezdniowa i dwupasmowa – mówi Kacper Michna.

  • Droga między Rdzawką a Nowym Targiem nie będzie drogą ekspresową. Ten odcinek nowej zakopianki od drogi klasy S odróżnia kilka elementów:  
  • niższa dopuszczalna maksymalna prędkość (w zależności od odcinka, najwyższa to 100 km/h);  
  • ostrzejsze niż na drogach ekspresowych zakręty;  
  • bardziej strome zjazdy i podjazdy;  
  • mniejsze ograniczenia w odległości pomiędzy węzłami (na drogach ekspresowych w miastach jest to co najmniej 3 km, na drogach klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) 1 km; między węzłami Nowy Targ Zachód a Nowy Targ Południe jest 1,5 km);  
  • przystanki autobusowe;  
  • wjazdy i zjazdy na drogę poza węzłami (w Rdzawce i Klikuszowej). 

 

Na tym odcinku nie znajdziemy też znaków E-20 „Tablica węzła drogowego”, charakterystycznych dla dróg szybkiego ruchu. Takie drogowskazy umieszcza się tylko na autostradach i ekspresówkach. Przed węzłami będą więc znaki kierunkowe, pokazujące poszczególne miejscowości.  

- Między Rdzawką a Nowym Targiem powstało 27 obiektów inżynierskich – mostów, wiaduktów i estakad. To niezbyt dużo, biorąc pod uwagę górski, zróżnicowany wysokościowo teren. Zajmują one jednak aż jedną czwartą trasy. Na nowej zakopiance jest 12 wiaduktów i estakad, z których każdy ma długość ponad 100 m. Najdłuższy obiekt powstał w Lasku. Ma 687 m długości, a jezdnia biegnie na nim nawet 24 m nad ziemią. Druga pod tym względem konstrukcja ma 527 m i przebiega nad rzeką Czarny Dunajec i ul. Ludźmierską w Nowym Targu – informuje GDDKiA.

W okolicy węzła Obidowa trasa przebiega na wysokości 800 m n.p.m. Po oddaniu nowej zakopianki kierowcom będzie to jedna z najwyżej położonych dróg zarządzanych przez GDDKiA w woj. małopolskim. Wyżej są jedynie DK49 w Jurgowie (przed granicą ze Słowacją trasa prowadzi nawet 870 m n.p.m.) oraz końcowy fragment DK47 w Zakopanem (ul. Kasprowicza przed rondem Andrzeja Chramca, 810 m n.p.m.).   

Takie ukształtowanie terenu powoduje, że drogę możemy podzielić na część północną, gdzie większość prac ziemnych polegała na wykopach, i południową, gdzie budowano nasypy. Granicą obu tych części jest Lasek. Tu prowadzono ogromne wykopy związane z przygotowaniem węzła Klikuszowa. 
 

Znikną przystanki autobusowe

Wraz z uruchomieniem nowej drogi, zmienią się trasy przebiegu autobusów kursowych na odcinku Kraków-Zakopane. Firma Majerbus już poinformowała, że ich autokary nie będą przejeżdżały przez Klikuszową, gdzie dotychczas miały swój przystanek.

- W związku z otwarciem nowej zakopianki zostaje zamknięty przystanek Klikuszowa. Zapraszamy do skorzystania z przystanków Dworzec Autobusowy Dekada Nowy Targ albo Rabka Zdrój Zabornia – informuje przewoźnik.

Podobny komunikat wydała firma Szwagropol.

Wypadek w Rabie Wyżnej

Czołowe zderzenie między Sieniawą a Rabą Wyżną. Jeden z kier...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska